Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

FUT (Follicular Unit Transplantation)

FUT (Follicular Unit Transplantation)
FUT (Follicular Unit Transplantation)

Bu yöntemde, saç ekimi için belirlenen noktalara nakledilecek saç kökleri ense kısmından, kulakların arasındaki bölgelerden, saç köklerinin yoğunluğuna, alım yapılacak bölgenin esnekliğine ve büyüklüğüne uygun şekilde ve şerit oluşturacak şekilde alınmalıdır. FUT (Follicular Unit Transplantation) yöntemini kullanan cerrah tarafından alınan saçla kaplı deri bu alanda uzmanlaşmış profesyonellerden oluşan ekip tarafından bölümlere ayrılarak ekime hazırlanır. Saçla kaplı deri bölümünün alındığı yer bir plastik cerrah tarafından kapatılıp uygun bir biçimde dikiş atılmalıdır. Sağlık açısından bu bölgenin bakımı da kişi açısından oldukça önemlidir.

Alınan bu saçlı derinin ayrıştırılması işlemi tamamlandıktan sonra ekim yapılacak bölgeye çok ufak kanallar açılır. Kliniğimizde bu kanalları açmak adına son teknoloji ürünü olan tıbbi iğneler kullanılmaktadır. Nasıl ki ilaç verme adına bir kişiye iğne yapılıyor ve işlem tamamlandıktan sonra hiçbir şekilde iğne izi kalmıyorsa saç ekimi yapılacak yere iğne yardımıyla açılan kanallarda da iğne izi kalmamaktadır. Bu işlem sırasında hiçbir kesik ve yara izi oluşmamaktadır.

FUT (Follicular Unit Transplantation) işlemi sırasında alıcı bölgenin tasarımı da oldukça dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bu işlemi yapacak olan ekip ciddi derecede deneyim ve bilgi sahibi olmalıdır. Bu işlemin sonucunda saçların doğal görünümü adına dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan bazıları; saç ekimi için açılacak kanalların yönleri, saç çizgisinin doğruluğu, saç köklerinin genişliği, ekim tekniği gibi hususlardır. Kısacası yöntem ne olursa olsun ekim yapılacak bölgenin tasarlanması en kritik konudur. Operasyonu gerçekleştirecek cerrahın deneyimli ve becerikli olması bu noktada oldukça önemlidir.

Saç ekiminin yapılacağı bölgenin tasarımı tamamlandıktan sonra alınan saç adaları ekimin yapılacağı bölgeye tek tek ve titizlikle yerleştirilir. Yerleştirme işlemi ekim yapılacak tüm bölge için aynı olmalı ve açılan kanallarla kesinlikle eşit konumda olmalıdır. Saç adalarının bu yöntem ile yerleştirmesi tamamlandıktan sonra yapılacak son bir test işlemiyle operasyon tamamlanmış olur. Saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gereken kurallar bireye hem sözlü olarak anlatılmalı hem de yazılı olarak eline bir belge şeklinde verilmelidir.