Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Hymenoplasti (Kızlık zarı)

Hymenoplasti (Kızlık zarı)

Halk arasında kızlık zarı, tıp ilminde himen olarak bilinen ve kadınların dış cinsel organlarının giriş kısmını kaplayan 2-3 cm kadar içeri de yer alıp 2-3 mm inceliğinde zar özelliğinde doku kıvrımıdır. Eski yunan mitolojisinde evlilik ve düğün tanrısı Hymenaeus’’tan ismini almıştır. Farklı şekiller alabilen bu özel doku dişi cinsel organı vajina girişinde hilal şeklinde bulunur. Ince ve kılcal damarlarla çevrilmiştir.

Kızlık zarı denildiği için zar olarak bilinir. Aslında değildir. Gebeliğin 7 ve 12. haftası arası embriyoda dış cinsiyet gelişimi olur. Bu esnada genital duvarlar birleşir ve erkeklerde testis torbasını, kızlarda ise küçük ve büyük dudakları oluşturur. Bu ayrılmada ortada kalan zarımsı dokuya kızlık zarı denilir. Ilk cinsel münasebetle bu doku genişler ya da yırtılmaya uğrayıp kanar. Bu nedenle çoğu toplumda kızın bekareti ilişkilendirilmektedir. Bu doku bozulması kadınlarda bekaret bozulması olarak kabul görmüştür. Fakat kızlık zarıyla kadının cinsel ilişkiye girdiği tam olarak anlaşılmaz. Ayrıca her 1000 kadından birisi kızlık zarı olmadan dünyaya gelir. Kadınların bir kısmında ise ilk ilişkide kanama görülmez.

Zar Çeşitleri

Yuvarlak Halka: Anüler Hymen de denilmektedir. Yuvarlak halka biçiminde ortası delik yapıdadır. Büyük penis girse dahi yırtılmayabilir. Halk tabiriyle esnek zar denilir. %60-%95 oranında görülen vardır.

Yarım Ay Zar: Kresentrik Hymen denilen yarım ay biçiminde zardır. Üst kısımda zar incedir. %3.5 – %20 oranında görülür. Genelde ilişkide yırtılmaz

Ara Bölmeli Zar: Ortada zarı bölen bir doku bulunur. %5 oranında görülür.

Çok Delikli Kalburumsu Zar: Kribriform himen olarak nitelendirilir. Orta kısımda tek değil de birden çok delik bulunur. %1 oranında görülmektedir.

Deliksiz Zar: Orta kısım deliksizdir. Vajina girişi da tamamen kapalıdır. 2000 kızdan birinde görülebilir. Bu kızlar adet kanaması görmezler. Kan vajina içinde birikir ve ağrı oluşturur. Mutlaka cerrahi işlemle açılımı sağlanmalı.

Küçük delikli zar: Orta deliği küçük zar türüdür. Adet kanaması ağrılı geçmektedir.

KIZLIK ZARI TAMİR EDİLEBİLİNİR Mİ? KIZLIK ZARI DİKİMİ NASIL YAPILIR?

Dünyanın birçok ülkesinde kızlık zarı önem arzetmektedir. Bir erkekle beraber olup olmadığının tespitsel imgesi ve kanıtıdır. Birçok kız, masum olmasına rağmen kanama gerçekleşmediği için iftiraya kurban gitmekte. Kızlık zarı tamiri kadın doğum hekimlerince yapılır  ve işlemin önceden yapılıp yapılmadığının tespiti de yine bu hekimlerce anlaşılabilir. İkı şekilde kızlık zarı dikimi vardır.

Kalıcı: Cinsel ilişkinin öncesinde ya da evlilik öncesi yapılan estetiktir. Deneyimli hekimlerce yapılmalıdır. Kızlık zarının ne zaman yırtıldığının bir önemi olmadığı gibi ilişki sayısının da bir önemi yoktur. Orijinal zar gibi kanama olasılığı bulunur.

Gecici: Evlilik öncesi 3 gün evvel kızlık zarına dikiş konularak yapılır. Her ikisinde de kanama ve risk bulunmamaktadır. 30 dk içinde işlem tamamlanır. Operasyon sonrası antibiyotik özelliği olan ağrı kesici kullanılır.

İLK GECE EFSANESİ

Ilk geceden ziyade ilk ilişki demek daha doğru olacaktır. Gerçek olmayan istatistiklere göre kadınların bir kısmı evlilik öncesi ilk ilişki deneyimini yaşamaktadır. Kadın için ilk deneyim önem arz eder. Çiftlerde en önemli sorunlar orgazm olamama, geç boşalmadır. Bunun nedenlerinin başında öncesi hayatta travmatik bir cinsel ilişki tecrübe edinilmesi gelir. Garip durum olarak görülemez, zira ilk deneyimde kızlık zarı yırtılması, kanama ve ağrı yaşama durumları söz konusudur. Uygun olmayan koşullarda, hele de bu önemli detayı ihmal eden bir erkekle olan birliktelikten doğan deneyim, kalıcı psikolojik etkiler oluşturabilmektedir.

Bekaret ve Kızlık Zarı

Toplumda bir algı vardır. Kızlık zarının bozulmamış olması kızın bekaretini gösterir. İlişkide kanama olmaması da bunun belirtisidir. Ancak bu algı birçok masum kızın mağdur olmasına neden olmaktadır. Bu tür durumlarda kızın daha önceden ilişki yaşadığı düşünülmemelidir. Farklı nedenlerden, zar biçiminden kaynaklı ilk ilişkide kız bakire olmasına rağmen beklenen netice görülmeyebilir.

Kızlık Zarı Konumu

Vajina girişinin 1 ila 1.5 cm kadar iç kısmında bulunur. Ince bir yapıdadır. Ne anatomik, ne de fizyolojik olarak bilindiği kadarıyla kızlık zarının bir işlevi bulunmamaktadır. Bazı sistemsel enfeksiyonlara karşı önleyici özelliği olduğunu düşünenler vardır. Ama hiç bir delil yoktur.

Anatomik Yapı

Vajina girişini ve mukoza denilen doku kıvrımıdır. Vajina içinde değil, dudakları 1 cm içeri kısmındadır. Küçük dudaklara bağlıdır. Dışa bakan kısım deriye, vajina iç kısmına bakan tarafı mukozaya bağlıdır.

Çocuklukta sert olan doku ergenlikte esnekleşir. Her kadında zar türü ve şekli farklılık gösterir. İlişkide kanama zar deliğine ve esnekliğine bağlıdır.

İlk İlişkide Başarı ve Ağrı

%90’ı ince esnektir. Kadının tam manada kendini hazır hissettiği anda ön sevişme ile ilgili bölgenin sıvı salımı artırılıp, ıslaklık sağlanmalı. Erkek, yumuşak davranmalı ve zorlayıcı hareketlerden özellikle kaçınmalıdır. Bu durumda zar yırtılması durumunda kadın ağrı hissetmez veya az hisseder.

İlk İlişkide Kanama

İlk ilişkide kanama olmaması bakire olunmadığı algısı  bazı kültürlerde kabul görür ama bu gerçek değildir. Her kadının yapısı farklıdır. Bazı kadınlarda zarın esnekliğinden dolayı kanama olmaz. Kanama olması zar yırtıldığı anlamına gelmemelidir. Farklı etkenlerden de olabilmektedir.

KALIN KIZLIK ZARI OLMASI İLİŞKİYE ENGEL MİDİR?

Bazen ilk veya birkaç denemede zar yırtılmayabilir. Bunun nedeni ise zarın kalın olması değildir. Temel nedeni ise kadının kendini hazır hissetmemesi, kasmasıdır. Vajinada yeterli ıslaklık olmaz ise penis girişi zor olacaktır.

ZARIN YIRTILMASINA BAĞLI OLAN KANAMA SÜRESİ

Zar yırtılmasında çok az kanama söz konusudur. Fazla kanama durumu ise ön sevişmenin yetersiz olmasındandır. Çoğu zaman erkekler kadınların ağrı duymasına aldırmaz ve zorlar. Olması gerekenden fazla ani yırtılma olur. Normal dışı yırtılmada kanama yarım saat dahi sürebilir. Bazı yırtıklarda kanama çok uzun sürer. Durdurulması bölgesel anestezi ile yapılır.

COİT YIRTIĞI NEDİR (ACİLDE BALAYI)?

Kadının kendini kasıp sıkması, erkeğin aceleci ve sert davranması istenmeyen sonuçlara neden olmaktadır. Çok aşırı kanama ve ağrı söz konusu olacaktır. Cerrahi hekim müdahalesi gerekmektedir.

KIZLIK ZARI YIRTILDIKTAN SONRA HAVUZA – DENİZE GİRMEDE(Balayı problemi) BİR SAKINCA VAR MIDIR?

Kalın zar olma durumuna bağlı fazla kanama olabilmekte, 2 veya 3 gün de sürebilmektedir.

EL İLE VEYA MASTURBASYON YOLU İLE KIZLIK ZARI YIRTILABİLİR Mİ?

Vajina içine giren, sokulan her yabancı cisim zara zarar verir.

KIZLIK ZARI SÜRTÜNME İLE BOZULUR MU?

Sürtünme ile bozulan kızlık zarına ve vakasına rastlanmamıştır.

ANAL SEKS SIRASINDA KIZLIK ZARI ZARAR GÖRÜR MÜ?

Zarar görmez, ancak sağlık ve etik haya açısında uygun olmayan bir birleşmedir.  Birçok sağlık sorununu beraberinde getirmektedir.

KIZLIK ZARININ NE ZAMAN VE NASIL YIRTILDIĞI ANLAŞILIR MI?

Anlık tesisi söz konusu olabilir. Yırtılmadan 7 veya 10 gün geçtiğinde tespit olanaksızlaşır. Yırtılmanın nasıl, neyle gerçekleştiği de muayene ile anlaşılamaz.

KOLAYLAŞTIRICILAR (LUBRİKANTLAR) NEDİR?

Korku ve endişe işi zorlaştırır. Doktor tavsiyesi ile kayganlaştırıcı kullanılabilir.

ÖNCEDEN KAÇ KİŞİYLE İLİŞKİYE GİRDİĞİ ANLAŞILABİLİR Mİ?

Bir kadının kendisi sayı tutmadıkça kaç erkekle kaç defa ilişkiye girdiğini anlamak zordur.

MUAYENEDE KIZLIK ZARININ SAĞLAM OLUP OLMADIĞI ANLAŞILABİLİR

Zarin yırtıldığının ve ne zaman olduğunu kadın doğum uzmanı anlayabilir. Fakat aşkı tabip olmadıkları sürece bu muayeneyi reddetme hakkına sahiplerdir.

Bakire iken hamile kalınabilir mi?

Gebelik için kızlık zarının yırtılması şart değildir. Genç doğurganlık özelliği olan çiftlerde nişanlılık evrelerinde bir takim yakınlaşmalar yaşaması olasıdır. Bu yakınlaşmadan vajinaya yakın boşalma durumu da geneline neden olabilir. Spermlerin hareketli olmasından kaynaklı hızlıca iç kesimlere çöküp gebeliği  başlatabilir.