Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Karın Germe

Karın Germe Ankara
Karın Germe Ankara

Karın bireyin vücudunu, kilo ve sağlık durumunu etkileyen en önemli bölgelerden birisidir. Bayanlarda hamilelik sürecinde, doğum sonrasında karın kaslarında gevşeme ve sarkma görülmektedir. Deride hızlı biçimde çatlama, ince çizgi ve kırışıklıklar görülmektedir. Ayrıca aşırı kilo, sürekli masa başı iş yapma yahut yemek sektöründe sürekli klasik konumda iş görme nedenlerinden ötürü karın bölgesinde yağlanma, göbek çıkması, cilt bozuklukları vb. kusurlar görülmektedir.

Bu tarz sorunlara ilaveten çoğunlukla erkeklerde aşırı kiloya bağlı karın kaslarında hasar, tahriş oluşumu ve karın derisinde sarkma görülmektedir. Bu görünümün temel etkeni, karın ön duvarını yapan ve iç organları içerde tutan karnın düz görünmesini sağlamaya yardımcı kaslarla arada bulunan dokuların yırtılması sonucu kaslar arasında ayrılma, yırtılma ve dışa doğru fırlayarak sarkma durumudur. Sonuç olarak karın bölgesi sadece yağlanmakla ve kaslar arası açılıp, sarkmakla kalmaz; aynı zamanda tahribat da söz konusu olur. Kişi kıyafet seçiminde zorlanır, yaz aylarında rahat bikini giyemez, mayo ve iç çamaşır giyiminde zorlanır. Dahası yürüme, hareket, görünüm vb. durumlarda zorluk çeker. Estetik görünmez, aşırı kilolardan kaynaklı bel ve sırt bölgesinde ağrı, çekilme ve kasılmalar görülür.

Bu ve benzeri nice karın bölgesi sorununa karşın etkin karın germe tedavisi bulunmaktadır. Abdominoplasti adı verilen ameliyat sayesinde bu sorunlardan kurtulmak mümkündür. Bu ameliyat, karın bölgesinde yer alan fazla deri ve yağ dokusunu almaya, karın duvarı kaslarının gerginleştirilmesine vesile olmaktadır. Birçok kez bel inceltme amacıyla liposuction adı verilen yağ çekme ameliyatıyla kombineli olarak uygulanmaktadır. Bu özel kombine ameliyatın sonrasında karın bölgesindeki çatlak deri düzelmekte, sarkmalar ve yağlanma giderilmektedir. Fazla yağlar yok edilmekte, karın bölgesinde gerginleşme görülmektedir. Yalnızca aşırı kilolu kişilere uygulanabilecek bir ameliyat olarak görülmemelidir. Zayıf ancak karın derisi sarkmış, çatlakları bulunan bireylere de gayet uygun bir ameliyattır. Karın bölgesinde kilo ile birlikte sarkma olmaması durumunda yağ çekme yöntemiyle birlikte uygulanmalıdır.

Ameliyat Sonrası Genel Neticeler

Karın germe işlemi esnasında sezeryan izlerinde düzeltme, göbek fıtığı gibi benzer rahatsızlıklarda iyileşme olanağı yüksektir. Netice olarak ise karın bölgesi düzgünleşir, karın iç hacmi azalıp rahatlar. Çok daha az yiyecek gıda ile doyum hissi artar. Buna bağlı olarak daha az acıkmak mümkündür. Bu durumda zayıflamayı kolaylaştıran, obezite ve aşırı şişmanlama durumlarını azaltmanın en etkili yoludur.

Uyarı: Zayıflama hedefi olan kişilerin ameliyatı ertelemesi gerekmekte, olabildiğine bütün kilolar verilmelidir.