Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Labia Küçültme

Labia Küçültme

Labiaplasti, diğer tabirle dudak küçültme operasyonu olarak bilinir. Kadın cinsel organının dış görünüşünü iyileştirmek amacıyla yapılan uygulamadır. Latin kökenli dudak anlamına gelen labia, kadın genital bölgesinde vajinanın girişinde her iki tarafta bulunan yetişkinlerde tüylü olan deri dokuya dış dudak, yani labia majora denilir. Dış dudağın daha iç kısmında yer alan tüysüz bölgedeki dokuya da iç dudak, diğer tabirle labia minora da denilir.

İç dudaklarını dış dudaklara nazaran daha büyük olma durumu görülebilmektedir. Doğum yapmak, ileri yaşlılık, genetik etki ve fazla kiloluluk durumu gibi nedenlere bağlıdır. İç durakların her ikisi veya biri da büyüme gösterebilir.

Bu maksatla yapılan cerrahi uygulamaya labiaplasti denilir.

Uygunluk: Bu operasyonun temel gayesi estetik bozukluğu düzeltmek ve güzelleştirmektir. Doğurgan evresinde kadın cinsel organı dudaklarında farklı büyüklükler gözlemlenebilir. Bazıları bu görünümde rahatsızlık duyar. İç dudaklarını uzun görürler. Bu durum özgüveni olumsuz etkiler. Bu tür durumlarda labia küçültme operasyonu çözüm sunar.

Labia Büyümesinin Başlıca Sorunları:

  • İlişkide acı ve rahatsızlık hissi,
  • Dar kıyafette dudak belirginliği ve tahriş olma durumu,
  • Spor yaparken acı hissi, zorlanma ve hayatı olumsuz etkilemesi,

Yaşam kalitesinin artırılmasını önemli katkı sunacak çözüm bu ameliyattır.

Labiaplasti nasıl bir işlemdir?

Kısa sürede uygulanabilen, kesi ve dikiş gerektiren cerrahi uygulamadır. Hasta anestezi ile uyutulup, dudak derisi ölçülür. Simetrik oluru işaretlenir ve kesilip alınır. İnce iplikle dikiş atılır, ortalama yarım saat sürer.

Labiaplasti acılı bir işlem midir ve sonrası beklenti durumu: işlem esnasında acı hissi duyulmaz. Akabinde ise ağrı durumunda ağrı kesici etki gösterebilmektedir. Ayrıca buz kompresi kafidir.

İşlem sonrası hasta yürüyebilir, yatmasına gerek yoktur. 3 – 4 gün istirahat önerilir. Spor için ise 6 hafta beklemek faydalı olacaktır. Binicilik, bisiklet vb. sporlar için doktora danışılmalıdır.

Cinsel ilişki için de 6 hafta beklenmelidir. Zamanla iyileşen yara izi oluşmaktadır.

Labiaplasti Sonrası Netice:

İşlem sonrası cinsel organda şişlik oluşur. Dikiş izleri de belirgindir. 3 ila 6 ay arasında bir süre zarfında görünüm tamamen düzgün hal alır.

Labiaplasti’nin riskleri nelerdir?

Güvenli ameliyatlar arasında olsa da her ameliyattaki gibi belli bir risk barındırır. Enfeksiyon, alerjik tepkime ve kanama olağan durumlarken, ilaveten;

  • Sinirlerde kalıcı hasar ve cinsel zevk azalması,
  • İlişki esnasında acı veren yara oluşumu, dikişlerin iyileşmeden atması,
  • İstenildiği şekilde estetik kazanamama,

Labiaplasti ile Vajinoplasti arasında ne fark vardır?

Kadın genital bölgesine vajina denilir ancak aslında gerçek farklıdır. İç kısma vajina, dış kısma ise vulva denilir. Labiaplasti, cinsel organın dış görünüşüne hitap eden estetik uygulamadır.

Vajinoplasti (vajina estetiği) ise vajina olarak adlandırılan kanalın cerrahi olarak yenilenmesi ve daraltılmasına verilen addır.

Vajina elastikiyetini sağlayan kaslardaki yapı bozukluğu görülebilmektedir ve temel nedenleri arasında hamilelik, doğum, kilo alıp verme, menopoz, sigara ve alkol kullanımı yer alır. Kas gücünün kaybıyla genişleme ve gevşeme görülür. Bu durum sonrası kadın güldüğünde, hapşırma ve öksürük durumlarında azami oranda idrar kaçırma görülmektedir. Cinsel İlişkide duyulan haz azalır. Vajinadan ilişki esnasında ses gelmesi durumu oluşur. Belli bir zaman sonra özgüven kaybına neden olur.

Cerrahi müdahale olmaksızın lazer teknolojisi ile tedavi mümkündür. Hormonal değişim kaynaklı renk koyulaşması ve cilt gevşemesi de ortadan kalkmaktadır.