Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Leke Tedavisi

Leke nasıl oluşur ve leke tedavisi nedir?

Cilde renk veren melanin pigmentinin vücudun belli bir bölgesinde normalden daha çok yoğunlaşması sebebiyle lekeler meydana gelir. Gebelik, zararlı güneş ışınları ve ilaçlar gibi pek çok farklı etken nedeniyle lekeler oluşabildiği gibi doğum sırasında meydana gelebilen lekeler de vardır. Lekeler cildin yüzeyinde ya da cildin alt tabakalarında bulunabilir.

Leke Tedavisi

Cilt lekeleri yüzeysel mi derin midir?

Leke tedavisinde öncelikle lekenin derin mi yoksa yüzeysel mi olduğu belirlenir. Pek çok leke derinin hem yüzeyinde hem de alt katmanlarında oluşur. Bu nedenle leke tedavilerinde kombine uygulamalar ile en iyi sonuçların alınması sağlanır. Tek başına peeling yapmak lekeleri yok etmediği gibi lekelerin azalmasına da bir etkisi olmaz.

Leke tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir?

Leke tedavisinde karbon peeling, glikolik asit peeling, Q-swidged Nd Yag lazer uygulamaları kullanılarak lekelerin yok edilmesi sağlanırken bir daha oluşmaları engellenir.

Karbon peeling

Deride bulunan melanin içeren hücre miktarını azaltarak lekelerin yoğunluğunu azaltır. Bir ya da iki haftalık periyodlarla 6 – 8 seansta tamamlanan karbon peeling uygulaması ile cilt yenilenir, canlanır ve daha parlak bir görünüm kazanır.

Q-Switched Nd Yag Lazeri

Derinin en alt tabakalarındaki hücrelerde yoğun olarak biriken melanin pigmentlerini yok etmede çok etkili olan bu teknik, normal deri rengindeki melanin pigmentlerine etki edemez. Tedavi, bir hafta ya da iki haftalık aralıklarla uygulamanın etkilerine göre 6 ya da 10 seansta tamamlanır.

Glikolik asit peeling

Derinin üst tabakasında bulunan melanin pigmentinin yoğunluğunu azaltmak için glikolik asit peeling uygulamasından faydalanılır. Yüzde 70 oranında glikolik asit peeling ile yapılan uygulamada seri seanslar uygulanır. Bu seanslarda cildin üst tabakasında ve orta tabakasındaki lekeler açılır.

Yapılan seri seanslarda cildin hem yüzeyindeki tabakada hem de orta tabakasında bulunan lekeler kalıcı bir şekilde açılır.

İyileşmede nasıl bir süreç yaşanır?

Ağrısız bir işlem olan leke tedavisinde, kişiler günlük hayatlarına sorunsuz bir şekilde devam edebilirler. Tedaviden önce ve sonra, uygulamaya uygun bakım ürünlerinin kullanılması, güneş ışığına direk maruz kalınmaması ve deriyi korumak oldukça önemlidir.