Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Meme Küçültme

Meme Küçültme Ankara
Meme Küçültme Ankara

Göğüs küçültme operasyonu bireylerin normalden büyük yapıda olan göğüslerini ağır olmasına binaen taşıyamamaları gerekçesiyle yapılan bir işlemdir. Bireyler aşırı iri olan göğüslerinden dolayı kendilerini rahatsız hissedebilirler. Bu durum onlar açısından estetik olarak negatif bir görünüm çizdiği gerekçesiyle sorun teşkil eder. Bu operasyonun temel amacı da hem bireylerin psikolojik olarak iyi hissetmeleri hem de fiziksel olarak rahatlamaları açısından oldukça önemlidir. Bu operasyonun diğer bir olumlu yanı ise sırt ve bel ağrılarına neden olabilen büyük göğüslerin küçültülerek bu ağrılara da son verebilmektedir. Ayrıca göğüslerin büyük olmasına istinaden göğüslerin vücutla temas ettiği yerlerde pişik veya mantar oluşumu da bu operasyon sayesinde engellenmektedir. Sonuç olarak büyük göğüslü kadınların maruz kaldığı bu problemler Meme Küçültme operasyonu sayesinde giderilmektedir.

Göğüs küçültme operasyonu sayesinde hem güzellik olgusu açısından iyileşme sağlanırken hem de vücutta fazla olarak bulunan göğüs dokusunun alınmasıyla fiziksel rahatlama gözlemlenmektedir. Bu operasyonla birlikte pek çok hasta hem psikolojik olarak iyi hissetmeyi hem de fiziksel olarak rahatlamayı hedeflemektedir. Bu açıdan bakıldığında özellikle tek taraflı göğüs küçüklüğü de önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bu sorun sonucunda kıyafet zorluğu ve yürürken ya da ayakta dururken denge problemi ortaya çıkmaktadır.

Gelişen teknoloji ile birlikte Göğüs Küçültme operasyonu adına pek çok teknik geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin kaynak noktasını genellikle göğüs başının yukarı doğru alınmasıyla göğüsün kanlanmasının hangi bölgeden olacağı oluşturmaktadır. Bu alanda uzman olan cerrahlar genelde superior ya da supero-medyal meme pedikül seçenekleriyle operasyonlarını gerçekleştirmektedirler.

Göğüslerinin büyüklüğünden şikâyetçi olan kadınlar ve cerrahları bu operasyonu planlarken hem göğüsün boyutu hem de göğüsün sarkıklık derecesini dikkate almaktadırlar. Bu noktada esas olan karar operasyonu geçirecek kadının tercihidir. Operasyon sonucunda o kadının istediği boyutta ve sarkıklıkta göğüs ortaya çıkmalıdır. Genellikle bu operasyon için cerrahlara başvuran hastalar göğüslerinin vücutları ile orantılı hale getirilmesini istemektedirler. Ancak kimi kadınlar operasyon sonucunda göğüslerinin vücut ölçülerinden büyük ya da küçük olmasını tercih edebilmektedirler. Operasyon için başvuran hastanın göğsü ne kadar büyük ise küçültme oranı da o kadar artmaktadır. Bu noktada cerrahların kadınlara vücutları ile orantılı göğüslerin daha iyi olacağı konusunda tavsiyede bulunmaları gerekmektedir.

Göğüs küçültme operasyonu için başvuran ve cerrahlarında olumlu dönüş alan kadılar için birkaç kriter aranmaktadır. Bunlar; göğüs başı duyusu, emzirme ve yara izlerinin var oluşlarıdır. Operasyonu geçirecek olan kadına ameliyat öncesi bu durumlar tek tek açıklanmalıdır. Bu kriterler yaşları belirli bir olgunluğa erişmiş ve çocuk sahibi olmayacak ya da olamayacak hastalar için pek önemli değilken yaşları genç ve çocuk sahibi olacak hastalar açısından son derece büyük önem arz etmektedir. Göğüs başı duyusu göğsün sarkıklık boyutu arttıkça kaybolmaktadır. Yani sarkıklık boyutu o bölgedeki duyu kaybının derecesini belirlemektedir. Operasyonu geçiren kadının göğüs ucu bölgesindeki hissiyatı üç yıl boyunca artar fakat bir miktar kayıp oluşabilmektedir. Cerrahlar operasyon sırasında süt kanalları için gerekli tedbirleri alsalar da emzirme adına kesin bir şey söylenememektedir. Bunun nedeni ise göğüs kanallarından bir kısmı açık kalmaktadır ve bu noktaya süt dolabilmektedir. Bunun sonucu olarak göğüste ağrı ve şişlik olabilmekte ve emzirme konusu sıkıntıya girebilmektedir. Meme Küçültme operasyonu sonrası oluşacak yara izleri konusunda ise bu yaraların iyileşme süreci kişiden kişiye değişmektedir. İz kalma konusu da aynı biçimdedir. Yani bireyin fiziksel özelliklerine göre yaralar bir ayda da iyileşebilmekte bu süreç 3 ayı da bulabilmektedir. Göğüslerindeki sarkıklık derecesi az olan bireylerde yara izi olarak yuvarlak bir biçimde kalırken, sarkıklık derecesi yüksek olan bireylerde ise T şeklinde yara izleri gözlemlenmektedir.

Göğüs küçültme ameliyatında normalden büyük olan göğüsten bu fazlalığı oluşturan yağ ve deri tabakası alınmaktadır. Bu sayede göğüsler arzu edilen boyuta getirilmektedir. Bunun sonucu olarak ise göğüsler dikleşmekte ve aynı operasyon sırasında göğüs ucunun etrafındaki koyu renkli kısım da küçültülebilmekte ve göğüs ucu daha dik hale getirilmektedir. Buradaki hedef operasyonu atlatan kadına daha ölçülü boyutta, güzellik olgusuna daha çok hitap eden ve vücut ölçüleriyle uyumlu olan bir göğüs kazandırmaktır. Normalden büyük olan göğüsleri küçültmek adına uygulanan Göğüs Küçültme ameliyatı ile birlikte aynı işlem sırasında göğüsleri düzgünleştirme hedefli göğüs dikleştirme işlemi de uygulanabilmektedir.

Estetiki açıdan son derece büyük bir önem arz eden bu operasyon için genel anestezi yahut sedasyon ile takviye edilmiş lokal anestezi kullanılarak hastane ortamı tavsiye edilmektedir. Bu operasyon için cerrahlar genellikle üç saat gibi bir süreyi öngörmektedirler. Operasyonu atlatan kadın için hastanede kalma süresi ise bir gündür. Operasyonu gerçekleştirecek olan cerrah işlem öncesinde göğüsleri için bütün teknik detayları incelemeli ve ona göre operasyon stratejisi belirlemelidir. Sizlerde bu denli kaliteli bir hizmetten faydalanmak istiyorsanız irtibat numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz.