Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Vücut Estetiği

Vücut Estetiği Ankara
Vücut Estetiği Ankara

Kişinin kendisi ile barışık olması ve özgüveninin yerinde olması ve iyi görünüp iyi hissetmesi için vücudunu güzel buluyor olması çok önemlidir. Vücut ölçülerinin estetik kriterlere uygun olmaması kişinin kendi vücudundan mutsuz ve memnuniyetsiz olmasına sebep olur. İnsanın vücudundan şikayetçi olması, utanması, kendini beğenmemesi, arzu ettiği kıyafeti giyememesi gibi handikaplar sosyal yaşantıyı kısıtlar, kişinin üzerinde baskı oluşturarak psikolojik sorunlara sebebiyet verebilir.

Vücut estetiği gelişen teknoloji ve imkanlarla birlikte her geçen gün büyüyen, yenilenen, önem kazanan ve kapsamı gittikçe genişleyen bir konudur. Yüz dışındaki tüm bölgelere yapılan estetik operasyonlar vücut estetiği başlığı altında değerlendirilebilir. Vücut estetiği vakaya göre ameliyatlı ya da ameliyatsız olarak yapılabilir. Vücut estetiği uygulamaları hastanın şikayetine göre değişkenlik gösterir. Aşırı kilo kaybı şikayetlerinde tüm vücutta germe yoluyla düzeltme yoluna gidilirken, standart kiloda hastalar bölgesel olarak vücut estetiği operasyonu talep ederler. Vücut estetiği operasyonlarıyla düzeltilmesi istenen en önemli şikayet istenmeyen yağ fazlalıklarıdır. Ciltteki gevşeme ve sarkmalardan kaynaklanan deformasyonlar ikinci sırada yer alır. Bu sarkma ve gevşemelerin en büyük nedenleri hamilelik ve ani kilo değişimleridir. Vücut estetiğine dair en büyük problemlerden biri de özellikle iç bacak ve popo bölgelerinin istenen  hacme sahip olmamasıdır. Bu şikayetler genellikle yağ enjeksiyonu ya da implant yöntemiyle tedavi edilir.

Vücut estetiği operasyonları öncesinde hastanın mevcut durumu ve beklentileri iyi analiz edilmeli, hasta ameliyatın doğuracağı sonuçlarla ilgili açık ve net olarak bilgilendirilmelidir. Özellikle germe ameliyatlarında yapılacak ve vücutta kalıcı olarak kesi izleri örnek resimler kullanılarak hastayla paylaşılmalıdır. Şayet hastaya kombine ameliyat yapılması planlanıyorsa, ameliyat öncesi hastanın genel risk değerlendirilmesi yapılmalı, hastada kalp, obezite, diabet gibi kronik rahatsızlıklar ya da ileri yaş sorunu varsa hastanın güvenliği açısından ameliyatlar ayrı ayrı planlanmalıdır. Bir risk faktörü taşımayan genç ve zayıf hastalara kombine ameliyat uygulanması daha uygundur.

Yapılan risk değerlendirmesi sonrası ameliyat planlanırken, vücuttaki deformasyon, iyileşme sürecinin uzunluğu ve hastanın beklentileri büyük önem taşır. Ameliyat istemeyen ve deformasyonu az olan hastalara ameliyatsız estetik yöntemleri uygulanabilir. Daha büyük değişim isteyen ve cerrahi müdahaleye uygun olan hastalara ameliyatlı yöntemler planlanır. Operasyon planı mutlaka hastaya göre yapılmalı ve ameliyattan sonra aşırı kilo kaybeden hastalarla uygulanması gerekebilecek ek prosedürler paylaşılmalıdır.

Vücut Estetiği Ameliyatları

Estetik cerrahisi içerisinde vücut estetiği ameliyatları birçok alanı kapsadığı için büyük ameliyatlar olarak sınıflandırılır. Vücut estetiği operasyonlarının en sık görülen örnekleri; karın germe, kol germe, popo büyütme, bacak protezi, genital bölge estetiği, uyluk germe, bacağa yağ enjeksiyonu, lazer liposuction ameliyatlarıdır.

Ameliyatsız uygulamalar, bölgesel zayıflama ve selülit tedavisinde oldukça etkilidir. Bu uygulamalarda Eximia ile (Radyofrekanslı) kavitasyon ve Lipofreeze ile soğuk lipoliz yöntemleri kullanılarak oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir.