Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Alın Germe

Alın Germe
Alın Germe Ankara

Güzellik denince akla ilk gelen, insanın yüz güzelliğidir. İnsanın yüz güzelliğinin belirleyici unsurlarından biri ise alın bölgesi ve kaş yapısıdır. Alın bölgesinin kırışıksız olması ve kaş yapısının düzgünlüğü, kişinin kendine ve güzelliğine olan güvenini arttırır, duruşunu, bakışını, ifadesini etkiler. Alın bölgesindeki kırışıklıklar insanı yorgun, üzgün, yaşlı gösterir. Bu ifadenin yaydığı negatif enerji insanı mutsuz ve kendi görünümünden memnuniyetsiz kılar. Bu yüzden yüz güzelliği söz konusu olduğunda akla ilk gelen küçük dokunuşlardan biri de alın bölgesine yapılan operasyonlardır. Alın bölgesine uygulanan işlemler yüzü daha dolgun bir görünüme kavuşturduğu gibi, kaş yapısını da düzene sokar. Alın germe ameliyatları, kadınlarda genellikle düşük ya da çatık kaş şikayetlerini, erkeklerde ise enine kırışıklıkları ve kaşların çatık durmasından kaynaklanan çizgileri gidermek için uygulanır.

Alın kırışıklıkları için uygulanan en basit yöntemlerden biri ameliyatsız yapılan yüz dolguları ve botoks uygulamasıdır. Bu yöntemler ameliyatsız uygulandığından hasta için rahat geçen süreçlerdir. Yüz dolgularının etki hızı çok yüksektir ve istenen iyileşmeyi çok kısa sürede sağlar. Botox uygulamasının tam etkisi ortalama 2-3 haftada görülür. Bu uygulamaların en büyük dezavantajı operasyonlarla sağlanan iyileşmenin kalıcılığının kısa sürmesidir. Kalıcılık sağlanması için uygulanması gereken yöntem alın germe ameliyatıdır. Eğer hastanın alın cildi gevşemesi fazla değilse, hasta alnında kat izi şeklindeki çizgilere sahipse yağ enjeksiyonu da dikkate alınması gereken bir seçenektir.

Klasik Alın Germe Estetiği

Eski dönemlerden bu yana uygulanan alın germe yöntemlerinden biri klasik alın germe ameliyatıdır.  Bu yöntemde, ki kulak üzerinden saçlı bölgeyi olduğu gibi kapsayan bir enine kesi yapılır. Bu kesi alnın yukarı doğru gerilmesini ve fazla saçlı deri adası çıkarılmasını sağlar. Ameliyatın temel prensibi, saçlı deriden doku çıkarılarak gerilmesidir. Saçlı deri içerisindeki izin gerilmesi zamanla izde genişlemeler ve çökmeler oluşmasına yol açar. Saç içerisinde saçtan yoksun alanların ve genişlemiş izlerin oluştuğu görülür. Saçlı deride oluşan uzun ve geniş izler, saçsız alanların genişliği, zaman zaman oluşabilen hissizlik sorunları bu yöntemin en büyük dezavantajlarıdır. Bu dezavantajlar, hastanın durumuna, şikayetin boyutuna ve derinin yapısına bağlı olarak daha farklı yöntemlerin denenmesini gerektirebilir. Endoskopik alın germe yönteminin klasik germe ameliyatıyla benzer sonuçlar vermesi, endoskopik yöntemin daha fazla tercih edilir olmasını sağlamıştır.

Endoskopik Alın Germe Ameliyatı

Klasik yöntemin yukarıda bahsedilen bazı handikaplarından dolayı alın germe ameliyatları içerisinde kendine popüler bir yer edinen endoskopik yöntem, hastane ortamında uygulanan, kısa süreli, iyileşme hızı yüksek bir ameliyat türüdür. Bu ameliyatla ilgili olarak gösterilmesi gereken en büyük hassasiyetlerden, en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri işlemi yapacak olan cerrahın deneyimli ve endoskopik yöntem konusunda işinin ehli olmasıdır. Ayrıca bu operasyonların kesinlikle endoskopik donanımı ve üniteleri bulunan profesyonel merkezlerde yapılması gerekir. Endoskopik yaklaşımda saçlı deriden doku çıkarma işlemi yapılmaz. Bunun yerine alın derisi, kemik üzerinden serbest bırakılarak gerilir ve kesi hattı üzerinde sabit bir noktaya asılır.

Endoskopik yöntemle germe ameliyatında, ikisi şakak bölgesinde, üçüncüsü orta hatta olan kesiler yapılır ve yapılan bu kesi yerlerinden endoskopik cihazlarla girilerek ilgili bölümün diseke edilmesi sağlanır ve o bölüm yukarı doğru gerilerek sabit bir noktaya asılır. Böylece alın ve kaş üzerinde kalan bölge yukarıya doğru kalıcı bir biçimde gerilmiş olur. Yapılan bu işlemle alın kırışıklığı oluşturan ve kaş çatma işlevi gören kasların gücünün de belli bir ölçüde azaltılması sağlanır. Alın çizgilerinin çok derin olduğu bölgelere yağ enjeksiyonu yapılabilir.

Alın Germe Ameliyatı Sonrası

Germe operasyonları sonrasında alın bölgesi bir iki gün baskılı pansuman kullanılarak kapatılır. Bu esnada hastanın göz kapaklarına buz tedavisi uygulanması tavsiye edilir. Olağan seyirde pansumanlar iki üç gün sonra açılır ve pansumanlar açıldıktan sonra hasta banyo gibi ihtiyaçlarını karşılayabilir, normal hayatına dönebilir. Alın germe ameliyatları, hastanın iyileşme hızının yüksek olduğu ameliyatlardır. Ameliyat sonrası ilk dönemlerde, ameliyat bölgesinde hafif derecede ödem ve his kaybına rastlanabilir.

Endoskopik yöntem, klasik germe ameliyatına göre komplikasyon riskini en aza indirgemesi bakımından avantajlıdır. Endoskopik operasyonun tek dezavantajı geniş alınlı yahut saç çizgisi gerilemiş hastalarda uygulanmasının zor olmasıdır. Alın germe ameliyatları ile izlerden, kırışıklardan kurtulmuş, yüz ifadesine ve estetiğine katkıda bulunan pürüzsüz bir alın yapısı elde edilir. Alın germe operasyonları hastayı şikayetlerinden kurtararak arzu ettiği hatlara ulaşmasını sağlar.