Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Meme Estetiği

Meme Estetiği Ankara
Meme Estetiği Ankara

Kadınların en güzel gözükmesini istediği vücut bölgelerinden biri memeleridir. Bu nedenle kadın vücut estetiğinde en fazla uygulanan işlemlerden biri de meme estetiği operasyonlarıdır. Memeler, dişiliği ve anneliği ifade ettiklerinden dolayı kadınlar için en önemli ögelerdendir. Kadınlar için içerdiği bu önemin yanı sıra sadece estetik olarak da güzel görünen ve yeterli dolgunluktaki memelere sahip olmak her kadının arzusudur. Meme estetiği operasyonları, memede küçülmeye, deformasyona yol açan; hamilelik, ani kilo değişimi gibi etkenler ya da genetik özelliklerin yarattığı problemleri ortadan kaldırıp, meme bölgesinde arzu edilen görünümü ve sağlıklı yapıyı elde etmek için yapılır.

Meme Estetiği Ameliyatı

Meme estetiği ameliyatları, memenin boyutu baz alınarak yapılır. Memede sorun sadece memenin küçüklüğüyse, yapılabilecek en iyi işlem büyütme ameliyatıdır. Macrolane ve Aqualift dolgu uygulamaları hyalüronik asit içerikli olup, meme büyütme ameliyatlarında en sık başvurulan yöntemlerdir. Hastanın ameliyattan sonra günlük hayatına olabilecek en çabuk sürede dönebilmesi ve iyileşme süreci yaşamıyor olması, bu uygulamanın en büyük avantajıdır. Uygulamanın dezavantajı ise, yapılan işlem sonrası kalıcılığın sağlanamaması ve elde edilen büyümenin iki yıl içinde eriyip kaybolmasıdır.

Meme büyütme operasyonlarında kullanılan bir başka yöntem, yağ enjeksiyonu yöntemidir. Bu yöntemde gereken yağ kök hücreden alınır ve memeye dirilik kazandırır. Memeye enjekte edilen yağın yüzde 60 – 70 arası bir bölümü memede kalıcılığını korur. Memede çok yüksek oranda bir büyüme arzu ediliyorsa bu yöntem tek başına yeterli olmayabilir. Enjeksiyon uygulandıktan sonra istenen büyüme sağlanamamışsa, beklentiye ulaşmak için ek seans gerekebilir.

Meme büyütmede uygulanan bir başka yol ise silikon protez kullanımıdır. Kalıcı olması ve memenin istenen boyuta getirilebilmesi gibi avantajları, hastaya istenen sonucu garanti eder. Meme büyütme ameliyatı öncesinde doktor ve hastanın planlanan büyüme boyutunu beraber kararlaştırmaları şarttır. Sağlanacak olan büyümenin boyutuna karar verilirken, hastanın istek ve beklentisi, vücut yapısı, göğüs dokusu miktarı, meme tabanı genişliği, hastanın boy – kilo oranı gibi kriterler değerlendirilir. Protez denemeleri ve örnek resimler, büyütme boyutunun belirlenmesinde yol gösterici olacaktır.

Memede sorun memenin büyük olması ise; yapılabilecek en iyi uygulama meme küçültme operasyonudur. Meme küçültme operasyonu öncesi hastanın detaylı ve tam teşekküllü bir muayeneden geçirilmesi sağlanarak,  memenin yapısı, sarkıklığı, boyutu, meme başı pozisyonu gibi kriterler değerlendirilmelidir. Memenin büyüklüğü ve sarkıklık derecesi, küçültme işlemi için seçilecek ameliyat yöntemini belirler. Orta boyuttaki ve sarkıklığı az olan memelere sahip hastalar için, meme başından aşağı doğru dikey bir iz bırakacak olan vertikal teknik uygulanır. Ters T şeklinde iz bırakan uygulamalar, çok büyük memelerin küçültülmesinde değerlendirilir. Liposuction, bir diğer adıyla yağ çekme uygulaması ise memenin çok büyük olmadığı fakat yağ dokusu oranının yüksek olduğu durumlarda kullanılabilir.

Memedeki tek sorun sarkıklıksa, yapılması gereken işlem dikleştirme olacaktır. Göğüsteki sarkıklığın derecesine göre, ameliyatın tekniği ve ameliyat sonucunda kalacak izler değişkenlik gösterir. Memedeki sarkıklık çok küçükse yalnızca meme başı çevresinde, sarkıklık derecesi az ve orta arasında olan memelerde meme başından aşağıya doğru dikey iz bulunduran vertikal teknik tercih edilecektir. Ters T şeklinde iz bırakan yöntemler ise, memedeki sarkmanın fazla olduğu durumlarda uygulanır.

Memenin hem küçük, hem de sarkık olması durumunda meme dikleştirme ve büyütme operasyonları aynı anda uygulanır. Meme dokusunun hacmi yetersizse, sarkık göğüsler için toparlama ameliyatı tek başına çare olmayacaktır. Dikleştirme ameliyatı ile sarkmalar giderilerek daha diri ve estetik göğüsler ortaya çıkarılır ancak dikleştirme operasyonu memenin hacmini arttırmaz. Böyle durumlarda memede yeterli dolgunluğu sağlamak için dikleştirme işlemi ile birlikte göğüs büyütme ameliyatı da yapılması gerekir.