Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi kadın ya da erkek her insanda, her yaş grubunda, her ortamda ve zaman diliminde yaşanabilen, zararsız olarak görülse de zaman zaman bir hastalık ya da yan etki anlamına gelebilen, saçların azalması yahut bölgesel veya bütünsel olarak görülebilen saç kaybının genel adıdır.

Saç Dökülmesi Ankara

Saçlar Neden Dökülür?

Saç dökülmeleri, birbirinden farklı ve bağımsız birçok sebepten dolayı görülebilir. Hatta zaman zaman saç dökülmelerinin nedeni bilinemeyebilir yahut belirgin bir sebebi olmayabilir. Çoğu zaman, saç dökülmelerinin gerekçeleri bizleri şaşkınlığa uğratacak kadar farklı ve alakasız olabilir. Saç konusuyla bir bağlantı kuramayacağımız rahatsızlıklar da saç dökülmelerine yol açabilir.

Saç dökülmelerine neden olan etkenlere örnek olarak; guatr hastalığı ve hamilelik gibi durumlar gösterilebilir. Hem guatr, hem de hamilelik süreçlerinde hasta, çok sık görülmese de saç kaybı yaşayabilmektedir. Doğumu takip eden üç aylık süre zarfında saç dökülmeleri yoğun yaşanabileceği gibi, sürekli olarak uygulanan diyetler de saç kayıplarına neden olan etkenlerdir.

Saç dökülmesinin en büyük tetikleyicisi dikkatsiz ve düzensiz yaşamdır. Vücut ihtiyaç duyduğu gibi beslenemezse, dinlenme ve uyku ihtiyaçları karşılanmazsa kişide saç dökülmesi görülür. Sağlıksız ve düzensiz beslenme, saç dökülmelerine yol açar. Genetik rahatsızlıklar, saçlarımıza uyguladığımız yanlış şampuan, krem gibi ürünlerin olumsuz etki içermesi de saç dökülmesine sebebiyet verir.

Sağlıkla ilgili her durumda olduğu gibi saç dökülmesi rahatsızlıklarında da erken teşhis ve müdahale, tedavide çok büyük öneme sahiptir. Tedavide öncelik, yeni dökülmeleri engellemektir. Yeni kayıplar, saç köklerinin güçlendirilmesi yoluyla engellenmeye çalışılır. Dökülen saçları hastaya geri kazandırmak da zaman zaman ihtimal dahilinde olabilmektedir. Fakat bu durum, tüm saç dökülmesi örneklerinde mümkün değildir.

Saç Dökülmelerini Önlemek Adına

Hastalar da en az hekimler kadar kendi saç kayıplarını önlemek için çaba göstermeli ve alınabilecek önlemler konusunda bilinçlenmelidir. Saçların sert biçimde taranmaması, uygun sertliğe ve diş aralıklarına sahip tarak kullanımına dikkat edilmelidir. Ayrıca yukarıda bahsedildiği gibi dengeli beslenmeye olduğu kadar sağlıklı beslenmeye de önem verilmeli, tüketilen besinlerin taze olmasına dikkat edilmelidir. Yeterli sıvı ve vitamin alınması son derece önemlidir. Sıvı ve vitamin eksikliği, ciddi derecede saç kaybına yol açar.