Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Saç Ekimi Yöntemleri

Saç Ekimi Yöntemleri
Saç Ekimi Yöntemleri

Günümüz erkeklerinin karşılaştığı en büyük sorunlarında biriside saç dökülmesidir. Bazen genetiksel bazen sonradan yaşanılan problemlerle gerçekleşebilmektedir. Güzellik algısının toplumlarda iyice yerleşmesiyle birlikte erkeklerde saç bölgesi önemli bir kısım olmaktadır. Dış görünüş açısından oldukça önemli olan saç sürekli bir bakım isteyen bölgedir. Bu açıdan saçı eksilen erkeklere 2 türden saç ekime işlemi gerçekleştirilmektedir. Sırasıyla bunları inceleyecek olursak.

FUE (Follicular Unit Extraction)

Bu yöntemde saç ekimi kafatası derisinde doğduran bir kesik oluşturmadan saç adalarının kısım olarak alınması işlemidir. Saç adalarının alınması sırasında hiçbir şekilde bistüri müdahalesi yapılmaz. Bu işlem için dikiş öngörülmemektedir. Dikiş olmamasından ötürü ensede gerginleşme meydana gelmemektedir.  FUE (Follicular Unit Extraction) yönteminde saç adaları saçlı derinin üzerinden sırf bu işlem için üretilmiş son teknoloji aletlerle alınırlar.

Ekim sırasında kullanılacak saç adaları bu yöntemle alındıktan sonra ekimin yapılacağı saçsız bölgeye çok ufak kanallar açılmaktadır. Kliniğimizde bu kanalları açmak için estetik cerrahisi alanına yeni kazandırılmış iğneler kullanılmaktadır. Açılan bu kanallar için herhangi bir yara izi oluşmamaktadır.

Saç ekimi yapılacak bölgenin dış görünüş açısından kişiye uygun bir şekilde tasarlanması da oldukça önemlidir. Açılacak kanalların genişlikleri, yönleri ve ekim tekniği gibi unsurlar bu noktada dikkat edilmesi gereken başlıca hususlardır. Ayrıca operasyonu gerçekleştirecek cerrahında bu işi bilen yetenekli bir cerrah olması gerekmektedir.

FUT (Follicular Unit Transplantation)

Bu yöntemde nakli yapılacak saç kökleri ense kısmından, kulakların ortasında kalan bölgeden, saç diplerinin sıklığına ve bu bölgenin esnekliğine göre ekimin yapılacağı bölgenin büyüklüğüne ve yapısal özelliklerine uygun olarak alınmasıyla gerçekleştirilmeye başlar. FUT (Follicular Unit Transplantation) yönteminde alım yapılacak bölgeden tek tek saç kökleri değil saç köklerinin içinde barındıran bölge tamamen alınır. Bu bölge ekim yapılacak alana göre farklılık göstermekle birlikte belirli bir büyüklüğü aşmamalıdır. Saç kökünün alındığı bölge uzman bir plastik cerrah tarafından tıbbi dikişle kapatılmalıdır. Operasyon tamamlandıktan sonra bu bölgenin bakımı da oldukça önemlidir. Ekim yapılacak bölgeye küçük kanallar açılır ve alımı yapılan saç kökleri buraya nakledilerek operasyon tamamlanmış olur.