Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Lazerle Dövme Silme (Pastelle Lazer)

Lazerle Dövme Silme (Pastelle Lazer)
Lazerle Dövme Silme (Pastelle Lazer)

Kişisel düşünce ve amaçlara göre değişim gösteren dövme alışkanlığı son dönemlerde sıkça yapılır oldu. Fakat bu denli özenle yaptırılan dövmeler belli bir zaman sonra sosyal veya diğer nedenlerden dolayı silinmek istenebilmektedir. Farklı renk ve türlerde yapıldığı gibi, farklı derinliklerde de yapılabilmektedir. Dövme siliminde önemli olan renk ve derinliktir. Koyu renkler iyi biçimde tedavi edilebilmektedir. Lazerli dövme silme yöntemi de tercih edilen yöntemlerden olup, doktor muayenesinde kontrollü olarak yapılır. Muayenede dövmenin yapısı, kullanılmış boya türü ve özelliği, yapılış vakti, yapılma tekniği değerlendirilir. Lazerli dövme sildirme uygulamasında dövmenin profesyonelliği avantajdır. Tek renk ve çizgilerle yapılması tedavinin rengini değiştirmektedir.

Bu uygulamada kullanılan lazerler FDA onaylıdır. Birçok bilimsel araştırma Q Switch özelliğine sahip lazerlerin dövme tedavisinde çok daha etkin rol üstlendiğini ortaya koymuştur.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Bu özel tasarım lazerler, kısa atılımlı yoğunlaştırılmış ve belli bir kısma dağılmadan konsantre olabilen ışık enerjisi üretmektedir. Bu ışıkların özelliği üst tabakalarına zarar vermeden geçmesidir. Lazer enerjisi dövme pigmentlerinin küçük parçacıklara bölünmesi işlevini gösterir. Vücuda zarar vermez ve dövmenin tamamen silinmesini sağlar. Bu ışınlar normal dokuları etkilemez. Her dövmenin kendine özgü olduğu unutulmamalı ve silme işlevi de ona göre özgün olmalıdır. Profesyonel dövmeler, aynı derinlik ve düzeyde olduğu için silme sonrası etki de homojenik ve etkilidir. Amatör dövmelerde ise pigmenlerde farklılık ve derinlikte eşitsizlik görülebilmektedir. Bu durum ise aşırı derinliklerdeki pigmenlerin temizliğini zorlaştırır. Ciddi direnç sahibi pigment ve boyalardan dolayı tedavi ciddi boyut kazanabilir. Dolayısıyla güçlü etkide profesyonel ellerde işlem sağlanmalıdır. Bunu da ancak alanında uzman doktorlar sağlayabilmektedir.

Estenik’te Dövme Silme

Dövme silme tedavisi, estenik kliniğinde bilinenin ötesinde uygulanmaktadır. Türkiye’deki en yüksek güce sahip olan Pastelle Q Switched ND Yağ Lazer ile yapılmaktadır. Pastelle lazerin etkileri birçok uzman tarafından ispatlanmış olup, 3,5 joule maximum gücü ile yüksek enerji ve hızı bir arada sunmaktadır.

Pastelle Lazer Nasıl Çalışıyor?

Q Anahtarlı lazerlerin özelliği belli dalga boyutunda lazer ışığını çok kısa sürede üretmekte ve deriye aktarmaktadır. Bu hususta oldukça güçlüdür ki, saniyenin milyarda biri kadar kısa süreli ve yüksek etkilidir. Deriye ulaşan ışın, boya partiküllerine aktarılır ve parçalama etkisiyle ufalanmalarına sebep olur. Vücuttaki akyuvarlar ise bu boya kırıntılarını ilgili bölgeden uzaklaştırıp, atar. Her seansta ise dövme rengi ciddi düzeyde açılır.

İyileşme Süresi ve Uygulama Seansı

Lazerli tedavi uygulamasının bitiminde ortaya kızarıklık ve ödem çıkabilmektedir. Birkaç gün sonrasında gerilme işleviyle iyileşme oluşur ve bu sorunda ortadan kalkar. Bu süreçte kremler uygun biçimde ve orantılı olarak kullanılmalıdır. İyileşme tamamlandıktan sonra ise güneş koruyucu UV filtreli kremler kullanılmalıdır. Seansların aralığı 6 – 8 hafta arasında değişiklik gösterir.

Dövme Silme Uygulaması Ağrılı Bir Tedavi midir?

Belirtmekte fayda var ki, lazerli dövme silme işlemi genel anestezi gerektirmeyen özel bir işlemdir. Yalnızca uygulanacak bölgeye bölgesel anestezik özellikteki krem ya da lokal anestezi uygulanmasıyla tedavi başlar.

Dövme Silme Tedavisi İçin Uygun muyum? Bunu Nasıl Öğrenirim?

Bu uygulama herkes için uygundur. Dileyen herkes bu tedaviden faydalanabilir. Yapılalı 1 yıl olmayan dövmeler için lazer tedavisi tavsiye edilmez. Tedavide başarı oranı düşüktür.

Tedavinin Kişiye Etkileri

Tedavide başarı bölgenin kalitesi, dövmenin yapısı ve derinliğine göre değişmektedir. Bazı dövmelerde başarı yüksek olurken, bazılarında da düşük olabilmektedir. Durum çözümlemesi tedavi öncesi uzman doktorlarca sunulmaktadır. Lazerli dövme silme uygulamasının ardından izlemesi konusu düşünülecek olursa; özellikle iz kalmaya meyilli göğüs, üst kol ve ayak gibi bölgelerde iz kalma olasılığı %5’ten daha düşüktür. Bu hususta ise kullanılacak cihazın kalitesi ve de lazer dozunun doğru ayarlanması da önem taşımaktadır.