Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Vajina Daraltma

Vajina Daraltma
Vajina Daraltma

Jinekoloji hekimlerince yapılan kadın cinsel organı daraltma amaçlı cerrahi işlemidir. Estetik ve işlev açısından olumlu neticeler sunan estetik operasyonlar arasındadır. Vajina daraltma işlemine Vajinoplasti de denilmektedir.

Vajinoplasti Nedir?

Kadın cinsel organının genişlemesi ve eski dinamik sağlığını kaybetmesi kaynaklı oluşan cinsel tatminsizliğe karşı başvurulan cerrahi çözümdür. Eşlerin cinsel hayatını olumsuz etkilemekte ve erkeğin de haz almasına mani olmaktadır. Cerrahi müdahale ile kadın cinsel organının daraltılması işlemine Vajinoplasti denilir.

Neden Yapılır?

  • Cinsel Tatminsizlik ve Haz: Bu ameliyat sonrası çiftler olumlu etkinin belirgin biçimde farkına varmaktadır. Gevşekliği giderir, haz artışına sebep olur.
  • Cinsel İlişkide Vajina – Rahim Bölgesinden Çıkan Sesler: konsantrasyon ve rahatlık çiftlerde haz, tatmin olma duygusunu ve orgazm olma etkisini artırmaktadır. Bu nedenle önem arz eder. Gevşek, diriliği kaybolmuş vajinadan garip sesler çıkar. Bu da konsantrasyonu dağıtır.
  • Ağrılı Cinsel Birleşme: Doğumdan sonra sarkan cinsel organ belli periyodik ilişki sırasında ağrıya neden olur. Buna ve estetik görünüme karşın ameliyat uygulanmaktadır.
  • İlişkinin Evveli ve Ahiri Özgüven Duygusu: Bu operasyon sonrası kadınlarda özgüven artışı olur. Doğal olarak da kaliteli birleşmeye vesile olur. Evlilik bağlarının kuvvetlenmesine yardımcı olur. Aksi durumda kadında depresyon olabilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çoğunlukla bölgesel anestezi altında uygulanmaktadır. Hekim tercihi ve hasta arzusuyla genel anestezi altında da yapılabilir. Yaklaşık bir saat sürmektedir. Bölgesel anestezi tok, genel anestezi aç karnına yapılır.

Vajinanın Hangi Kısmı Daraltılır?

Bu işlemle vajenin başlangıcından iç kesime doğru 4 cm uzunluğundaki alan daraltılmış olacaktır. Dikiş izleri ise içten olduğu için görülmez.

Operasyonun Mantığı

Temel gaye vajina alt duvarında iki taraflı bulunan kasların birbirlerine yakınlaştırılmasıdır. Bu şekilde daraltma uygulanır.

Vajina Daraltma Ameliyatı

Orgazma Etkisi Nedir?

Kadınların orgazm olmasına neden olan organ klitoristir. Daralma işleminden sonra penisin bu organa sürtüşmesi artar. Erkekte ise dar vajinaya giriş haz ve tatmini artırır. Fakat unutulmamalıdır ki isteksizliği tetikleyen farklı etkenler de olabilmektedir.

Riskler

Profesyonel uzman hekimlerce ameliyathanelerde, hastane ortamında yapılan ameliyatlarda kanama ve enfeksiyon harici bir tehlike bulunmamaktadır. Uzman olmayan doktor tarafından yapılan ameliyatta orantısız daraltma olabilmekte ve cinsel ilişkiye girilememe sorunu yaşanmaktadır.

Ameliyat Sonrası Taburcu Olma

Işlem sonrası genital bölge hijyen, temizlik ve bakımına önem verilmelidir. Pansuman düzenli yapılmalı, reçeteli ilaçlar kullanılmalıdır.

İyileşme Süresi

Uygulama ardından 15 gün de dikişler kendiliğinden dökülür. 45 gün sonra iyileşme tamamlanacak, kişi cinsel ilişkiye hazır hale gelecektir.

Tekrar Genişleme Olur mu?

Normal doğum sonrası genişleme görülebilir. Ama sezaryen doğumda görülmez.

Kremler ve Alternatif Çözümler Nedir?

Vajina daraltma için krem ve kozmetik temelli ilaç tedavisi bulunmamaktadır.