Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Ben Aldırma (Nevüs Eksizyonu)

Ben Aldırma

Vücudun belli kısımlarında ortaya çıkan benlerden kurtulmak için uygulanan işleme ben aldırma veya bilimsel adıyla Nevüs Eksizyonu denilmektedir.

Ben veya Nevüs Hakkında

Cilde rengini veren melanin pigmentinin yoğunluk miktarında artış olması, ciltte kabarık nodüller şekildeki cilt lezyonlarına ben denilmektedir. Çoğunlukla yüzdeki bölgeselleşmedir. Fakat kol ve sırt bölgesiyle birlikte bacak ve hatta mahrem bölgelerde dahi görülebilmektedir. Benlerin oluşmasında ve çoğalmasında güneşin zararlı UV ışınları da etkilidir. Çevresel faktörlerde etkin rol oynamaktadır.

Benlerin Tedavisi

Cerrahi veya lazerli tedavi yöntemleriyle benlerden kurtulmak mümkündür.

Küçük veya nokta şeklindeki benler için lazer tedavisi uygundur. Lazer tedavisiyle alınan benlerde işlem sonrası ben bölgesinde kahverengi bir pullanma görülmektedir. 3 – 5 gün sonra bu pullanma dökülmekte ve yerini pembeliğe bırakmaktadır. Pembelik de zamanla geçip, iz bırakmadan iyileşme gösterir. Büyük benlerde ise ciltte suçiçeği izlerine benzer hafif çukurluklar oluşabilmektedir. Ben aldırma ameliyatı ise lokal anestezi ile muayenehanelerde yapılmaktadır. Çoğunlukla da eliptik bir kesi ile benler çıkarılır,ardından ince iplikler ile alınan bölge dikilir. Dikişler ise kendiliğinden erir.Sonra ilgili ben bölgesinde hafif pembe iz oluşur, aylar içinde bu iz de belirsizleşir. Alınan benlerin gerekli görülmesi durumunda ise patolojik incelemelere gönderilebilir.

Ben Aldırma Nedir ve Zararları Var mıdır?

Çoğu ben iyi huyludur. Çoğunlukla kozmetik sıkıntı teşkil ederler. Fakat yıllar geçtikçe ve uzun süre güneş ışınlarına cilt maruz kaldıkça benlerin de huy değişimi kaçınılmaz olur. Aşırı büyüme, üzerinde yara oluşması, kanama, renk değişimi gibi durumlar görülmeye başlar. Açık tonlu tenlerde ciddi düzeyle görülmektedir. Bu nedenlerden dolayı benlerin alınması zaruret oluşturur. Benlerin hem kötü huylu olması engellenir, hem estetik güzellik elde edilir. Bu yüzden ben aldırmak faydalı ve sağlıklıdır.

Ben Aldırma Sonrası İyileşme Süreci

Ben aldırma işlemi çok kısa sürmektedir ve pansuman gerektirmemektedir. Bireyin gündelik hayatına da etki etmez. Ben alma işleminin ardından ben bölgesinde 3 gün kadar sürecek olan pullanma, sonra hafif pembelik görülür. Ardından da bu pembelik cilt rengiyle uyumlu hal alır ve iz bırakmadan iyileşir.

Ben Aldırmak Kansere Neden Olur mu?

Toplum içerisinde süre gelen bir inanış hakimdir. Ben aldırma sonrası bıçak vurulduğu için kanser riski doğduğu düşüncesi yaygındır. Halbuki benlerin durumu ve çözümlemesi zamanında yapılmaz ve doğru cerrahi tedaviye tabi tutulmaz ise ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Doğru yapılmadığı taktirde kanser riski oluşabilir. Ama mutlaka doğru yerde, alanında uzman doktorlara işlem yaptırılmalı ve ben aldırma işlemi uygulanmalıdır. Kansere dönüşen benler, iyi huylu da, kötü huylu da olabilmektedir. Bu durum operasyonun ardından patolojik sonuçlarla belirlenmektedir.

Not: Ben alımında en önemli unsur operasyonda bene ait hiç bir parçanın vücutta bırakılmamasıdır. Bu duruma özen gösterilmelidir.