Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Kulak Estetiği

Kulak Estetiği - Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Ankara
Kulak Estetiği – Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Ankara

Duyma yeteneğimizin gerçekleştiği kulak organı bireyin hem dış görünümünde önemli bir yere sahiptir hem de vücuttaki en hassas organlardan birisidir. Kulağın bu hassas yapısı bireyi dış ortamlarda etkilemektedir. Estetik açıdan da çok önemli olan kulak güzellik olgusu açısından da önem verilen bir organdır. Kulakla ilgili problemler doğuştan gelebileceği gibi sonradan da oluşabilir. Kulağa bu tip sorunların haricinde en çok uygulanan operasyon kepçe kulak ameliyatıdır. Dışa doğru açık olan kulağın düzeltildiği bu operasyona ‘’ otoplasti’’ ismi verilmektedir. Bu operasyonda temel amaç oluşumunu normalden farklı tamamlamış kulak kıvrımlarını düzeltmek, dışa doğru açık olan kulağı kafatasına daha yakın konuma getirerek güzellik ve estetik açısından daha iyi bir görüntü elde etmektir. Yani kulağın doğal görünümüne getirilmesidir.

Kulak Estetiği

Kulakların genişliği yani kepçe kulak sorunu toplumda yaşayan bireylerin yaklaşık olarak %3 ile %5 inde rastlanılan bir problemdir. Bu sorundan ötürü bireyler yaşadıkları ortamda dalga geçilen kişiler olabilmektedir. Kulak Estetiği operasyonlarında ana hedef, kulak görüntüsünün normal insanlarda ki görünümünü elde etmesidir. Bu sorunu yaşayan herkesin şikâyeti ortak gibi görünse de sorunların şekli ve boyutu farklılık göstermektedir. Bu nedenle sorunu yaşayan her bireyin kulakları farklı farklı incelenmeli ve hasta ile doktor buna göre hareket etmelidir. Yeni doğmuş bebeklerde bu tip bir sorunla karşılaşılırsa doğumdan hemen sonra bu durum çok daha rahat düzeltilebilmektedir. Yeni doğmuş bebeklerde fark edilen kulağın dışa doğru açık olması problemi herhangi bir operasyona gerek olmadan bant ve kulak splintleri yoluyla tedavi edilebilmektedir. Bu işlem sonuç vermesi açısından birkaç ay boyunca uygulanabilmektedir. Bu yöntemin uygulandığı çoğu bebekte problem giderilmektedir.

Kulakla ilgili problemler sadece kulağın kepçe olması değildir. Farklı türden kulak görünümü bozuklukları oluşabilmektedir. Bunlara örnek olarak, normalden büyük kulak, kulağın hiç olmaması, büzük kulak gibi sorunlar verilebilir. Bu sorunların çözümü açısından uygun operasyon yöntemi belirlenip uygulanabilmektedir. Bireylerde mesleklerinden ya da doğal olaylar sonucu oluşan kulak bozuklukları da doktor müdahalesiyle giderilebilmektedir. Kulaklarla ilgili başvurulardan en sık olanlardan biride bir şekil bozukluğu olmamasına rağmen küpeden dolayı yırtılan kulak memesi problemidir. Bu sorunun oluşmasında kulağı zorlayacak büyüklükte küpe kullanılması olayı önemli rol oynamaktadır.  Genel olarak ufak bir cerrahi estetik operasyonla bu sorun giderilebilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak operasyonu belirli bir yaştan sonra bireylere yapılabilmektedir. Bu yaş aralığı uzman doktorlar tarafından tavsiye edilen 4-5 yaş aralığıdır. Bu yaş aralığının seçilmesindeki temel sebep kulak gelişiminin bu yaşlara kadar tamamlanmasıdır ve uygulanacak ameliyat kulakların büyümesine yönelik herhangi bir tehdit içermemektedir. Esasen ameliyat için en uygun dönem okul öncesi çocukluk dönemidir. Psikolojik olarak etki etmesi bakımından en çok ameliyat olan grup lise ve üniversite öğrencileridir. Gençler ve yetişkin hastalar için operasyon sedasyon anestezi yöntemi kullanılarak kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Yaşları daha küçük olan çocuklar için operasyon sırasında genel anestezi yöntemi tavsiye edilmektedir. Ameliyatta temel amaç kulaktaki sorun ne ise onu düzeltmektir. Kulağın arka bölümünde yer alan kıvrımlı bölgeden açılan küçük bir kesi ile tam olarak oluşmamış kulak kıvrımı kulağın içinde yer alan kıkırdak şekillendirilerek, kepçe gibi duran kulağın kafatasına yakınlaştırılması işlemidir. Ameliyat tamamlandıktan sonra hastaların hastanede kalmalarına gerek yoktur, gerekli kontroller yapıldıktan sonra evlerine dönebilirler. Ameliyat sonrası ağrı çok hafif derecede olduğundan bilindik basit ağrı kesiciler hastaların işini görecektir. Operasyon sonrası ilk birkaç gün kulakta baskı hissi oluşabilir bunun haricinde başka bir problem oluşmaması beklenmektedir. Operasyon tamamladıktan sonra kulağa pansuman ve sargı yapılır. Bu pansuman ve sargı ameliyattan sonraki gün çıkarılabilir. Operasyon geçiren kulak gündüzleri açık kalabilir ancak operasyondan sonraki 1 ay gece yatarken kulağa bandaj takılmalıdır.

Kulak Estetiği için Kepçe Kulak Sorunları Nelerdir?

Kepçe kulak problemi esas olarak boyut ve şekil itibarıyla farklılık gösterse de temelde aynı türden bir problemdir. Bu sorunun oluşmasında kulağın bölümlerinden birisi olan kulak kepçesinde normalde olması gereken kıvrımın olmaması ya da dışa doğru çok açık olması bulunmaktadır. Kulakların arka bölümünde yer alan kıkırdak kısmın aşırı gelişip dışa doğru yön alması da bu sorunu tetiklemektedir. Kulağı dışa doğru açık konumdan kurtarabilmek adına arkada bulunan kıkırdaklarla kafatasındaki deri arasına dikiş konabilmektedir. Bu dikişler hastaya herhangi bir ağrı veya acı hissi yaşatmamaktadır. Kulağın en arka kısmında yer aldığından görünmeleri oldukça zordur. Sizlerde bu kaliteli hizmetten faydalanmak istiyorsanız irtibat numarasından bizlere ulaşabilir hem operasyon hakkında detaylı bilgi alabilir hem de randevu talep edebilirsiniz.