Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Mezoterapi

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi orta deri tedavisi demektir. Bu tedavi kapsamında vitaminler, yapılandırıcı oligoelementler, aminoasitler, kök hücre ekstraları,  cilt yenileyiciler, epitelizan ajanlar, büyüme faktörleri, cilt kanlanmasını artıran ajanlar ve hyaluronik asit gibi vücudu canlandıran ve yenileyen pek çok ürün kullanılmaktadır. Bu tedavi,hazırlanan ve cildin ihtiyacı olan mezoterapi içeriğinin bir enjeksiyon yardımı ile cildin gerekli olan alanına verilmesi şeklinde gerçekleşir.  Yapılan bu uygulamanın her seansı yaklaşık olarak 15 dakika sürmektedir. Bu seansların sıklığı ve süresi, uygulama yapılan bölgeye göre 7 günlük, 15 günlük ya da ayda 1 olacak şekilde düzenlenebilir.

MezoterapiMezoterapinin Uygulama Alanları Nelerdir?

Mezoterapinin en çok uygulandığı alanlara bakıldığında bu alanlar içinde yüz ve saç bölgesi yoğunlukta yer alır. Bu uygulama mikro enjektörler yardımıyla cildin ihtiyacı olan karışımın cildin içine aktarılması işidir. Bu işlem sırasında hastanın bulunduğu ortamın soğuk olması ve işlem sonrasında buz uygulaması yapılması hatsayı rahatlatır.  Özellikle yüz bölgesine yapılan uygulamalarda hastanın yüzünde şişlikler ve morluklar oluşabilir. Bu yan etkiler geçicidir. Uygulamanın hemen ardından hasta günlük hayatına devam edebilir.  Bu yan etkilerden herhangi birine saça yapılan uygulamalarda rastlanmamıştır. Mezoterapi genel olarak aşağıdaki sıralanan bölgelere uygulanmaktadır. Bunlar;

  • Yüz Mezoterapisi
  • Saç Mezoterapisi olarak sıralanabilmektedir.

Yüz ve saç dışındaki bölgelere de mezoterapi uygulanabilir. Örneğin selülit tedavisinde, ciltte bulunan çatlaklarda ya da bölgesel zayıflamada mezoterapiden yararlanılabilir. Fakat bu bölgelerde mezoterapinin faydaları sınırlı olduğu için bu tedavi yöntemi çok tercih edilmez.

Yüz Mezoterapisi

Mezoterapi yüz bölgesine uygulanarak, cildin yeniden yapılandırılmasını sağlamaktadır. Bu noktada yüzün diriliğinin sağlandığı yüz mezoterapisinin oldukça önemli kazanımları mevcuttur. Yüz mezoterapisinde özellikle mezolift içeriğinde yoğun olarak yer alan hyaluronik asit, cildi nemlendirerek cildin parlaklık kazanmasında etkili olmaktadır. Yüzün ışıltılı bir görünüm kazanmasına yardım eden bu uygulama, toplamda 4 seans olarak uygulanmaktadır. Seanslar 15 gün arayla yapılır. Bu doğrultuda yüz mezoterapisinin 6 ayda bir olacak şekilde tek doz olarak tekrar uygulanması önerilir.

Saç Mezoterapisi

Saçların sağlıklı görünmesi noktasında oldukça etkili bir uygulama olan saç mezoterapisi; saç dökülmesini normal düzeye indirebilen bir tedavi şeklidir. Bunun yanı sıra bu uygulama ile saçlarda sıklaşma sağlamak da mümkün olur. Saç mezoterapisinin, haftada bir uygulanması önerilir. Toplamda 10 seans olarak uygulanan bu yöntemin 2 ya da 3 yıla kadar koruyucu etkisi bulunur. Saç mezoterapisinin 6 ayda bir tek  seans olarak uygulanması önerilir. Saç mezoterapisi sonrasında saçta parlama ve canlanma özelliği 6. seanstan sonra ortaya çıkar. Bu seanstan sonra artık saçlar çok daha hacimli ve sağlıklı görünür. 9. seanstan sonra ise saçta sıklaşma görülmeye başlanır. Bu aşamadan sonra saçların dökülmesi de normal düzeylere iner.

Saçta sıklaşma üç farklı şekilde görülür. Bunlardan birincisi, saç tellerinin kalınlaşması sonrasında saçlar hacim kazanır. Böylece saçlar çok daha sık görünmeye başlar. İkinci görülme şekli ise, saç mezoterapisinin içeriğinde var olan saç çıkarıcılar sayesinde saç kökü oluşumunun sağlanmasıdır. Böylece yeni saç kökleri çıkmaya başlayarak saçlarda sıklaşma oluşmaya başlar. Üçüncü şekil ise, saç derisi içindeki sönük saç köklerinin harekete geçmesi sonrasında saçların tekrar çıkmasıyla ortaya çıkar. Sonuç olarak her üç şekilde de saçlarda bir gürleşme durumu meydana gelir.

Saç mezoterapisinde amaç, saçların doğal ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlamak ve saçları yıpratan etkilerden saç köklerini ve saç tellerini korumaktır. Saçların gürleşmesi kadınlarda ve erkeklerde farklı düzeylerde olabilir. Tedavide en başarılı sonuçlar genç kadınlarda görülür.

PRP yöntemi ile birlikte uygulanabilen saç mezoterapisinde daha etkili sonuçlar alınır. On beş günlük periyotlarla 4 seans şeklinde uygulanması önerilen saç PRP’si, 6 ay süreyle tek doz şeklinde uygulanır.