Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun, kişiye zerafet ve mana kazandıran en önemli organdır. Güzelleştirilmesi ise ciddi önem arz eder. Kişinin duruş ve motivasyonunu ve dolayısıyla sağlığını olumsuz etkilemektedir. Burun güzelliği kişide özgüven ve güzel duruş sağlamaktadır. Burun estetiğinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur burnun yüzün en önemli parçası olduğu ve estetikle bu parçadan ayrıştırılmamasıdır. Hiç kimsenin burnu aynı değildir. Bu nedenle yapılan düzeltmelerde de farklılık söz konusu olacaktır. Yüzle uyumlu, doğal burun estetiği (Rinoplasti) yaptırmanın en önemli unsuru ise uzman doktorlara estetik yaptırmaktır.

Rinoplasti’nin mutlaka hastane ortamında genel anestezi altında yapılması önemlidir. Ameliyatın süresini buruna yapılacak olan estetik işlem belirler. Teknik ve işlemle orantılı olarak 1 veya 3 saat sürebilmektedir. 18 yaşını aşan her sağlıklı bireye rinoplasti uygulanabilmektedir. Son dönemde yapılan araştırmalar gösterdi ki, yüz ve burun gelişimi büyük oranla 14 ila 15 yaşında tamamladığından burun estetiği ameliyatının da çoğu bu yaşlarda yapılabilmektedir.

Burun estetiği (Rinoplasti) yapımında  önemli adımlardan biri değerlendirme ve betimleme sürecidir. Öncelikle burun özelliği ve düzeltilecek burun yapısının tespiti önemlidir. Hasta ile burun değişim ve estetik durum değerlendirmesi yapılmalıdır. Burun yapısı, yüzle olan oranı ve cilt tipinin değerlendirmesi göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm bu süreç ve işlemlere hakim uzman doktorlara yaptırılan estetikler mucizevi neticelere vesile olur. Aksi durumda ciddi sorunlar ve istenmeyen sonuçlar doğabilmektedir.

Burun Estetiği Tasarımı (Rinoplasti)

Burun estetiğinde dijital tasarım yapmak hem iyi çözümleme yapmayı ve hem de kişinin beklentisini doğru ve eksiksiz anlamaya yardımcı olur. “Burun estetiği operasyonundan sonra olacak yeni burun şeklimi önceden görebilecek miyim?” sorusuna yanıt vermek gerekirse dijital fotoğraf makinesi ile bilgisayara aktarım yapılabilmekte ve bu resim üzerinde crisalix 3 boyutlu görüntüleme teknolojisiyle değişiklikler yapılabilmektedir. Ortaya çıkacak olan görünüm aşağı yukarı bu şekilde olacaktır operasyon sonrası.

Açık – Kapalı Estetik Burun Ameliyatı Yöntemleri

Burun estetiğinde açık veya kapalı yöntemler uygulanabilmektedir. Kapalı teknikte bütün kesiler burun içerisinde yapılıp, herhangi bir iz kalma durumu söz konusu değildir. Açık tekniklerde ise ilave olarak burun ucu ortasına küçük bir kesi dahil olur. Bu iz ise zamanla belirsiz bir hal alır. Kişiye hangi tekniğin uygulanacağına cerrah, deneyim ve bilgisine bağlı olarak karar verir. Her iki yöntemin de uygulanması olası bir durumdur.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Sonrası Durum

Korkulan ama aslında tedirgin olunmaması gereken doğal bazı durumlar vardır. Bunlardan biri göz kapaklarında şişlik ve hafif oranda morarmadır. Ayrıca morarma olmayabilir de. Ağrı sanıldığı gibi pek görülmez, burun estetiği sonrası ilk 3 gün bu bölgeye aralıklarla uygulanacak buz uygulaması şişlik ve morarmayı azaltacaktır. Aynı zamanda morluk kremlerininde kullanılması mümkündür. Ameliyat sonrası gün içinde taburcu olunabilir ya da bir gün hastanede misafir edilebilir. İlk hafta ilk kontrol aşamasıdır. İkinci hafta burun sırtına uygulanmış bantların çıkarılması ve açılınca nasıl masaj yapılacağının anlatılır.

Burun Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorular Sorular

Doğal olarak bireylerin aklında yer tutan birçok soru vardır burun ameliyatıyla ilgili. Çok sık sorulan sorulara yanıt vermek gerekirse, birkaç madde de durumu izah etmek mümkündür.

“Burun Estetiği ameliyatı olduktan sonra tamponlar olacak mı, kalacak mı ve tamponlar çekildiği zaman canım acıyacak mı? Bana bir sıkıntı çıkaracak mı?”

Burun içerisine Doç. Dr. Zühtü Demir, tampon koymamaktadır. Bazı zamanlarda oluklu silikonlar koymaktadır. Bu şekilde kişinin burnundan rahatça nefes alıp vermesi sağlanmakta ve engel olunulmamaktadır. Ayrıca tampon çekilmediği için acı ve rahatsızlık da söz konusu değildir.

“Ameliyat sonrası burnum nasıl olacak?”

İlk muayene esnasında bireyin cilt ve burun yapısına uygun biçimde ortaya çıkacak sonuç elbette ki %100 kesin olmaz ama aşağı yukarı çıkacak sonuç hakkında doktor kişiyi bilgilendirir.

“Ameliyat sonrası ağrı olacak mı?”

Halk arasında bilinenin aksine ciddi bir ağrı oluşmaz. Ağrı kesici haplar hem şişkinliğin azaltılmasına ve hem de ağrının geçmesine katkı sağlar. Ekstrem ağrılar söz konusu değildir.

“Burun ameliyatı için kimlerle irtibat kurulmalıdır?”

Burun estetiğinde mutlaka işinde uzman deneyimli doktorlarla çalışılmalıdır. “Estetik ve plastik cerrahi uzmanı doktor” olması önemlidir. Bu doktorların özelliği 6 yıllık tıp ve sağlık eğitimine ilaveten 6 yıl da estetik ve plastik cerrahi alanında uzmanlaşmaktadırlar. Doç. Dr. Zühtü Demir, alanında uzman olmakla beraber birçok hastanın beğenisini de kazanmayı başarmıştır.

 “Ameliyat nerede olabilirim?”

Bütün estetik ameliyatlar mutlaka hastane ortamında yapılmalıdır. Farklı ortamlarda uygun koşulların elde edilmesi zor olacağından uygulanmaması gerekir.

“Burun tıkanıklığını açma ve estetik burun ameliyatının bir arada yapılması mümkün mü?”

Estetik ameliyatla birlikte nefes alma sorununun giderilmesine yönelik müdahale ve ameliyatlar mümkündür. Bu sayede estetik güzellikle birlikte nefes alma sorununu gidermek ve sağlığa kavuşmak mümkündür.