Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Gummy Smile (Dişeti Gülüşü) Tedavisi

Gülerken diş etlerinin çok fazla görünmesi Gummy Smile (dişeti gülüşü) olarak adlandırılır. Gülündüğü zaman diş etlerinin görünme ölçüsü kadınlarda 3 – 4 milim, erkeklerde ise 2 – 3 milim olarak belirlenmiştir. Bu ölçüler aşıldığında, kişinin dişleri normalden uzun görünmekte ya da diş etleri göründüğü için estetik olarak oldukça kötü bir görüntü oluşmaktadır. Gülerken kişiyi rahatsız edebilen bu durum, botoks uygulaması ile düzeltilebilen bir sorundur.

Gummy Smile (Dişeti Gülüşü) Tedavisi
Gummy Smile (Dişeti Gülüşü) Tedavisi

Neden Gummy smile oluşur?

  • Üst dudağın ince bir yapıya sahip olması
  • Üst çenenin dikey olarak fazla büyümesi
  • Üst çenenin dış bölümündeki kemik büyümesinin normalden fazla olması
  • Üst dudak kasının hipermobil yapıya sahip olması
  • Küçük dişlere sahip olmak
  • Dişeti hastalıkları sonrasında oluşan inflamasyon
  • Gülme kaslarının çok fazla çalışması
  • Hipertansiyon ilaçları ya da siklosporin sebebiyle dişetlerinin normalden fazla büyümesi dişeti gülüşüne (gummy smile) neden olabilir.

Gummy smile tedavisi için botoks uygulanabilir. Botoksta, botulinum toksin tip A isimli bir protein kullanılır. Bu protein, clostridium botulinum isimli bakterinin ürettiği bir protein olup bilinenin aksine yılan zehri ile bir bağlantısı yoktur.Gülerken diş etlerinin görünmesini istemeyen kişiler botoks ile istemedikleri görüntülerden kurtulurlar.

Botoksun zararı var mıdır?

1980’li yıllardan bu yana botoks, nörolojik hastalıkları tedavi etmek için kullanılıyor. 1990’lı yıllardan itibaren ise cilt kırışıklılarını düzeltmek için kullanılmaya başlandı. Geçen süreçte botoksun hiçbir yan etkisi bulunmamıştır.

Botoks ile Gummy Smile Tedavisi

Üst çene bölgesindeki noktalara ince uçlu iğneler yardımıyla botulinum toksin enjekte edilir. Botoks uygulamasından iki hafta sonra hasta kontrole gelir. Botoks yapılmadan önce üst çene bölgesine lokal anestezik kremler uygulanır, bu yüzden hasta herhangi bir ağrı duymaz.

5 dakika süren uygulama, hastanın günlük hayatını hiçbir şekilde engellemez. Oldukça kısa süren işlem sonrası hasta ağrı hissetmediği gibi botoksun etkisini 3 ya da 5 gün içinde görmeye başlar. 15 gün içinde hastanın gülüşü asıl halini alır.

Botoks ile yapılan gummy smile tedavisi ortalama 4-6  ay boyunca etkilidir. Uygulamada kullanılan botulinum toksinin hiçbir yan etkisi olmadığı halde, emziren kadınlarda ve hamilelerde uygulanması önerilmez. 12 yaşın altında bulunan çocuklara, kanı sulandıran ilaç kullanan hastalara ve hemofili hastalarına botoks yapılması uygun görülmez. ALS türü kas hastalığı olan kişilere botoks yapılmaz.