Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Saç Ekim Süreci

Saç dökülmeleri hem kadın hem de erkekte psikolojik olarak olumsuz etkiler bırakabilen, kişinin özgüvenini aşağı çekebilen, istenmeyen süreçlerdir. Saç dökülmelerini önlemek için uygulanan tedavilerde bazı durumlarda dökülen saçlar hastaya yeniden kazandırılabilmektedir. Yitirilen saçların geri getirilemediği durumlarda öncelikle doğru tedavilerle yeni saç kayıpları önlendikten sonra, saç ekimiyle hasta, eski görünümüne ve kendiyle barışık, özgüvenli haline geri dönebilir.

Saç Ekimi Süreci

Saç ekimi işleminden istenen sonucu alabilmek için yapılması gerekenler arasında; ekim işlemi öncesinde ayrıntılı muayene ve doktorla durum değerlendirmesi yapmak kesinlikle aranan şartlar içerisinde yerini korumaktadır. Saçın ve de kafa derisinin yapısı ele alınarak, saç ekiminin vereceği sonuçlar konusunda en sağlıklı fikre ulaşılabilir. Herkesin saç ve deri yapısı, kellik derecesi farklı olduğu için, saç ekimi işlemi hastaya göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Saç Kökleri

Saç ekimi sürecinde bazı durumlarda hastadan birtakım kan testleri talep edilebilir. Bu süreçte dikkat edilecek bazı hususlar şunlardır:

  • Saç ekiminden önce ağrı kesici ve aspirin alınıyorsa bırakılmalıdır.
  • Neden olduğu dolaşım bozukluğundan dolayı saçların beslenmesini engellediği için, saç ekimi işlemi öncesinde sigara bırakılmalıdır.
  • Saç ekimi yapılacak tarihten üç gün öncesinden itibaren alkol tüketilmemelidir.
  • Hastanın kronik rahatsızlıkları ve varsa sürekli kullandığı ilaçlar konusunda, ameliyattan önce doktora gerekli tüm bilgiler verilmelidir.
  • Hangi saç ekimi yöntemi uygulanırsa uygulansın, işlem için saçınızı kestirmeniz kesinlikle gerekmez. Saç ekimi operasyonundan hemen önce kesim yapılacaktır.
  • Operasyona girerken rahat giyilip çıkarılabilecek kıyafetler tercih edilmelidir.
  • Operasyonun yapılacağı gün, kafein bulunduran içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Ameliyat günü sizi saç ekimini yapacak doktorunuz ve ekibi karşılayacaktır. Doktorunuz sizi ameliyat, süreç ve sonuçlar hakkında bir kez daha bilgilendirerek işlemle ilgili tüm tereddütlerinizi giderecektir. Saçlarınız olağan uzunluğundayken kelleşen bölgeler daha net görüleceğinden saç köklerinin alınacağı alan ve ekim alanı çizimlerle belirlenecek, saçınızın olağan durumunda saç tarama tarzı ve yönü daha belirgin olarak anlaşılacağı için saçlarınızın daha önceden kesilmemiş olması tercih edilecektir. Ekim işlemi öncesi fotoğraflarınız çekilir, saçlarınız ameliyatın hemen öncesinde, uygulanacak olan ekim yöntemine bağlı olarak, seçilen yöntem için ne kadar gerekiyorsa o kadar kısaltılacaktır.
  • Ekim ameliyatı öncesi kendinizi daha sakin ve rahat hissetmeniz için, sakinleştirici etki gösterecek basit bir ilaç verilebilir. Saç nakli yapılırken bilinciniz tamamıyla açık olacak şekilde, gayet steril bir ortam ve rahat koşullarda işleminizi yapan ekip üyeleriyle sohbet etme imkanı bulabilirsiniz. Saç ekimi operasyonları; lokal anestezinin yanı sıra, sedasyon tabir edilen ve hastada çok hafif bir uyku etkisi yaratan uygulamayla da çok rahat bir biçimde yapılabilir.
  • Bazı hastalarda saç ekimi operasyonlarının zor, kanlı, sancılı olabileceği gibi son derece yanlış önyargılar oluşmaktadır. FUT ve FUE adı verilen yöntemler sayesinde ameliyatın ne kadar kolay ve çabuk olup bittiğine sizler de çok şaşıracaksınız. Ekim işleminin süresi nakil yapılacak saçın miktarına göre değişmekte olup, 4-6 saat arası bir zaman alabilir. FUE yönteminde bu süre 8 saate çıkabilmektedir.