Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Estetik Cerrahi

Estetik cerrahi, her geçen gün kendisini daha da geliştiren teknolojilerdendir. Rinoplasti diye adlandırılan burun estetiği ameliyatı burna biçim vermek, düzeltmek, iç ve dış taraflardaki eğrilikleri ortadan girmek için tercih edilen estetik cerrahidir. Bu estetik cerrahinin temel amacı burnun diğer yüz yapılarına uygun hale getirilmesidir.

Kadın vücudunda önemli kısma sahip göğüsler, elbette ki güzel görünmeyi hak eder. Dolgun, vücut yapısına uygun büyüklük ve güzel görünüm estetik olarak önemlidir. Doğum, kilo ve diğer benzer hastalıklardan dolayı istenilen ölçüde hayal edilen göğüslere kavuşmak zor olabilmektedir.

Estetik Cerrahi
Estetik Cerrahi

Gerek Türkiye’de, gerekse dünya genelinde kadınların birçoğu göğüs – meme ölçülerinden rahatsızlık yaşamaktadır. Büyük, sarkık, düşük memeler gerçekten kadınlar için sorun teşkil etmektedir. Memelerin yapısı kadın vücudu ve psikolojisinde ciddi role sahiptir. Memelerin normalinden çok daha büyük veya ağır olması ciddi fizik sorunlarına ve bozukluğuna da neden olmaktadır. Ayrıca boyun, sırt ve omuz ağrılarının da temel nedenidir. Zamanında tedavi yapılmazsa duruş şeklinde bozulma, kamburlaşma ve solunum sorunları ortaya çıkmaktadır. Ayrıca karın kısmıyla olan sürtüşmesinden kaynaklı pişik oluşumu, terlemesi ve mantar enfeksiyonu oluşumu söz konusu olmaktadır. Sütyen askılarının da deride iz bırakmasına neden olmaktadır.

Psikolojik açıdan bakılacak olursa büyük memeler kadının utangaç hal almasına, çekingen davranmasına yol açabilmekte ve iç dünyasında kadını rencide eden psikolojik etkenler oluşmaktadır. Ayrıca hareket kısıtlılığı, kıyafet seçiminde zorlanma, meme büyüklüğünü gizleme çabaları ve dahası kişinin sosyal ve psikolojik yaşamını olumsuz etkilemektedir. Büyük ve sarkık göğüslerden kurtulmak için meme küçültme ameliyatı yapılmaktadır. Bu ameliyatta kozmetik iyileşmeden öte fiziksel rahatlama amacı da güdülür. Meme büyüklüğünden kaynaklı fiziksel rahatsızlıklarda ameliyat sonrası ciddi rahatlama hissedilir.

Bu özel ameliyatta yağ ve meme dokusuyla birlikte deri  çıkarılır. Memeler daha küçük, hafif ve sıkı bir hale getirilir. Aynı işlemle birlikte “Areola” denilen meme başı etrafında bulunan koyu renkli derinin halka çapı da küçültülebilmektedir. Amaç daha küçük, güzel ve orantılı memelere kavuşturmaktır.

Estetik cerrahi yöntemiyle artık meme estetiğinde istenilen sonuçlar elde edilebilmektedir. Meme başı, meme başı çevresi ve alt kısmı istenilen oranlara dönüştürülebilmektedir. Vertikal skar tekniğiyle, ters T skar tekniği neredeyse kullanılmaz olmuştur. Bu sayede ise meme altında yer alan yatay izler oluşmamaktadır. Bu ameliyat sonrası doğum yapılması durumunda büyük oranda emzirme imkanı vardır. Hasta bu ameliyatın öncesinde etraflıca ve detaylıca muayene edilir. Meme başı, konumu, meme boyutu, meme sarkıklığı, meme yapısı iyi düzeyde değerlendirilir. Kesinlikle kontrol amacıyla meme USG ve gerekirse mammografi  ile meme dokusunun değerlendirilmesi de yapılmalıdır.

Meme küçültme ameliyatının özelliği genel anestezi altında yapılmasıdır ve yaklaşık 3 – 4 saat sürmektedir. İşlem sonrası 3 – 4  saat sonra kişi ayağa kalkabilir. Bazen de hastanede bir gün kalınabilir. İşlem ardından ciddi bir ağrı duyulmaz. Var olması durumunda da ağrı kesici ilaçlar imdada yetişebilmektedir. Operasyondan sonda pansumanın üzerine cerrahi sütyen giydirilir. 3-4 gün sonra da duş alınabilmekte ve 5 gün sonra ise masa başı iş yapılabilmektedir. Uçak yolculuğunda her hangi bir sıkıntı olmaz.

Kendi kendine eriyebilen dikişlerle yapıldığı için ilaveten zahmetli bir dikiş aldırma durumu söz konusu değildir. Dikiş hatlarının iyileşmesinin ardından 15. günde havuz ve denize girmek mümkündür. Memenin istenildiği üzere tam biçimini alması ve de yaraların iyileşmesi yaklaşık 3 – 6 ay sürebilmektedir. Bu sürede ise sosyal yaşama devam edilebilmektedir.