Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Yüz ve Boyun Germe

Yüz ve Boyun Germe Ankara
Yüz ve Boyun Germe Ankara

İnsanlar için yaşlanma, istenmeyen fakat bir o kadar da durdurulamayan bir durumdur. Otuzlu yaşlarımızı devirdiğimiz çağlarda göz altlarımızda ve gülümsediğimiz zaman meydana gelen çizgilerde ilk yaşlanma belirtilerini görmeye başlarız. Bu belirtiler yaşın ilerlemesiyle birlikte daha net ve yoğun görülebilir bir hale gelir. Yüzümüzü oluşturan tüm yapılar yaşlanmanın neden olduğu bu değişimlerden etkilenir.

Yüzdeki kemik yapıların zaman geçtikçe incelmeye başlaması, derideki esnekliğin azalmasına ve belirgin kırışıklıkların oluşmasına yol açar. Yüz derisinin altındaki yağ ve kas dokularında meydana gelen azalma ve yumuşak doku üzerinde etkisini göstermeye başlayan sarkmalar, zamanla tüm cildin kırışıklıklarla bezenmesine neden olur. Geçen zamanın yüzümüze yansıttığı bu etkiler yüzümüzün cansız ve yorgun bir görüntü kazanmasına sebebiyet verir. Zamanın akıp geçmesini önlemek imkansız olabilir ancak yüz germe operasyonları sayesinde yaşlanma etkilerini geciktirmek ve yaşlanmanın neden olduğu olumsuz sonuçları bertaraf etmek mümkündür.

Boyun ve Yüz Germe Ameliyatı

Estetik olarak yapılan yüz germe operasyonları yaşlanmayı durdurmak için yeterli olmaz. Yüz germe ameliyatıyla birlikte boyun germe operasyonu da hastanın daha canlı, enerjik, sağlıklı ve genç görünmesini sağlar. Yüz germe ameliyatı geçiren bir hastanın yüz yapısı, yaşlanmaya bağlı etkiler devam etse dahi hastayı bulunduğu yaşa kıyasla oldukça genç ve diri gösterir.

Anatomik açıdan yüz üç farklı bölgeye ayrılır ve her bölge ameliyat için kendi içinde ayrı ayrı değerlendirilir. Şakak bölgesi, kaşlar ve alnı içeren bölge üst yüz olarak adlandırılır. Üst yüz bölgesine genel olarak alın germe işlemi uygulanır. Yanak bölgesini içeren ve orta yüz denilen bölgeye yanak germe operasyonları yapılır. Yüzün çene altı ve boyun bölgesini içeren kısmına alt yüz denir ve bu alana uygulanan işlem, genelde boyun germe ameliyatıdır. Bahsi geçen ameliyatlar, her bölgeye ayrı ayrı yahut eş zamanlı olarak birlikte yapılabilir.

Yüz Kırışıklıklarının ve Sarkmaların Yüz Germe Ameliyatı ile Giderilmesi

Yüz germe ameliyatları sedasyon ile lokal anestezi kullanılarak yapılabileceği gibi, genel anestezi altında da yapılabilir. Ameliyat süresi uygulamaya göre değişkenlik göstermesine karşın ortalama 3-6 saat arası olarak öngörülür. Üst yüz (alın) germe operasyonlarında saçlı deri içerisinde olacak şekilde kesi yapılır. Orta yüz (yanak) ve alt yüz (boyun) germe ameliyatlarında ise kesiler birbirinin aynı şekilde kulak arkası ve önündeki sınırlar ölçü alınarak yapılır. Operasyonun izleri katlantı bölgelerinin ve saçlı derinin içinde kaldığı için hastada kalıcı ve belirgin izler görülmez.

Ameliyat sonrasında yüz bölgesinde morarma ve şişlik meydana gelmesi beklenen bir durumdur. Hastanın çok ciddi ağrı şikayetleri olmayacaktır.  İlk zamanlar hissedilecek ağrıların dinmesini sağlamak için basit ağrı kesiciler alınabilir. Ameliyatı takip eden ilk 24-48 saatlik zaman dilimi içerisinde morarma ve şişliklerin yoğun olduğu bölgeye buz tedavisi uygulanması önemli fayda sağlar ve şişliklerin azalmasında önemli fayda sağlar. Doktor tavsiyesiyle alınması gereken bazı kremler de morarmaların önüne geçen ve iyileşme sürecini hızlandıran destekleyicilerdir.

Estetik Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

Yüz germe ameliyatlarında atılan dikişlerin çoğu eriyen dikiş olduğu için ayrıca dikiş alma işlemi gerektirmez. Hasta ameliyattan bir hafta sonra tamamen eski yaşantısına ve iş temposuna geri dönebilir. Yüz germe operasyonlarının sonrasında hastadan diren konabilir. Bu durum, hastanın ameliyatın ertesi gününe kadar hastanede kalmasını gerektirebilir.

Yüz gerdirme operasyonları yüksek oranda başarının sağlandığı, hastada görülen yıpranma ve yaşlanma etkilerini bertaraf eden operasyonlardır. Kişinin gerçek yaşından daha diri ve daha genç görünmesini sağlar. Daha ufak kırışıklık ve sorunların giderilmesinde ameliyatsız germe yöntemleri de fayda sağlayabilir.