Doktora Sor

Telefon: 0312 443 0 337
WhatsApp: 0532 745 26 28

E-posta: info@estenik.com.tr

Adres: Tepe Prime Avenue B Blok No:34 Eskişehir Yolu Çankaya / Ankara

Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

Estetik operasyonları arasında en önemli olanlarından biriside burun operasyonudur. Bireylerin yüzleriyle uyumlu bir buruna sahip olmayı istemeleri nedeniyle böyle bir operasyona başvurmaları oldukça doğaldır. Bu operasyonu atlattıktan sonra bireyin kendi sağlığı açısından dikkat etmesi gereken hususlar mevcuttur. Bu hususları aktaracak olursak:

Burun estetiği operasyonunu atlatan kişi gerekli kontroller tamamlandıktan sonra aynı gün evine dönebilmektedir. Eve dönen bireyin ilk birkaç gün istirahat etmesi gerekmektedir. Yatış pozisyonu gerçekleştirilecek istirahat için bireyin başının altına 2 yastık koyması tavsiye edilmektedir. Burun Estetiği operasyonunu atlatıp evine dönen birey eve döndükten sonraki ilk iki gün geçerli olmak üzere yüzdeki şişlik ve morlukları azaltmak adına burun ve çevresine buz uygulaması yapmalıdır. Bu uygulamayı hangi aralıklarla uygulayacağımıza gelirsek, uygulamayı kesinlikle uyku sırasında yapmıyoruz. Genellikle 15 dakika aralıklarla 5 dakikalık bir uygulama şişlikler ve morluklar adına yeterli olacaktır. Burun estetiği operasyonunu atlatan kişi operasyondan yaklaşık 5 saat sonra sıvı besinler tüketmeye başlayabilmektedir. Sulu gıdalara takviye olarak operasyonun tamamlanmasından itibaren 6 saat sonra kahvaltı türü yiyecekleri kullanabilirsiniz. Ameliyatın üzerinden 24 saat geçtikten sonra artık dilediğini gibi beslenebilirsiniz. Hatta burun kısmına fazla baskı yapmayacak şekilde dişlerinizi bile fırçalayabilirsiniz.

Ameliyattan sonra operasyonu atlatan kişinin fiziksel özelliklerine bağlı olarak hiç şişlik ve morluk oluşmayacağı gibi bu durumu fazlaca yaşayan hastalar olacaktır. Bu durum ameliyattan sonraki 2 gün içerisinde ulaşabileceği en son noktaya ulaşır ve o tarihten sonra azalmaya başlar. Şişlik ve morluk oluşan hastaların korkuya kapılmamaları gerekmektedir. Çünkü bu durun Burun Estetiği Ameliyatı sonrası son derece normal bir durumdur.

Operasyonu atlatan kişinin operasyondan sonra cerrahın verdiği ilaçları aksatmadan kullanması olmazsa olmazdır. Çünkü bu ilaçlar kişinin iyileşme sürecini hızlandırmakta ve günlük yaşama hızlı dönüşüne yardımcı olmaktadır. Burnun nefes almayı zorlaştırıcı etki gösterdiği ve bu sorun için operasyon geçiren hastalarda işlem gerçekleştikten sonraki ilk birkaç gün burundan pembemsi bir akıntı olması oldukça normaldir. Nefes alması zor olan hastalara uygulanan operasyonlar hariç diğer Burun Estetiği Operasyonlarında işlem tamamlandıktan sonra burnun içine tampon yerleştirilmemektedir. Bu sayede nefes problemi yaşamamanız adına burnunuzdan nefes almanız mümkün olacaktır. Operasyon tamamlandıktan sonraki günlerde burnun iç kısmında oluşabilecek ödem ve yaralara binaen nefes almakta zorlanabilirsiniz. Bu durumun tıbben bir sakıncası yoktur ancak canınız bir miktar yanabilmektedir. Operasyondan sonra burun içinde oluşabilecek bu ödem ve yaraların temizliği adına yara giderici merhem kullanabilir ve temizlik adına kulak çöpü deneyebilirsiniz. Bu sayede nefes almanız daha kolaylaşacaktır.

Operasyondan sonra bireyin yüz yapısına göre burnunun üzerine konulan ve şekil değiştirebilen plastik tampon burnunuzun durumuna göre orada 7-10 gün arasında kalmaktadır. Bu kalıp çıkarılabilecek duruma geldiğinde operasyonu gerçekleştiren cerrah tarafından alınmalı ve çıkarılan tamponun yerine bant uygulaması gerçekleştirilmelidir. Konulan bu bant için bazı durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlardan ilki bu bant ve plasterin ıslatılmamasıdır. İkincisi ise temiz kullanımı ve 2 günde bir değiştirilmesidir.

Burun Estetiği Ameliyatı sonrası operasyonun gerçekleştiği günden sonraki ilk günden itibaren ev içinde hafif ve kısa süreli yürüyüşler yapabilirsiniz. Ancak ev işleriyle hemen uğraşmamanız gerekmektedir. Spor yapmak, tam anlamıyla çalışmaya başlamak için gereken süre ise ameliyattan sonra en az 3 haftadır.

Operasyon sonrasında ilk bir ay içinde burnunuza gelebilecek ufak darbeler bir sorun oluşturmayacaktır ancak büyük çaplı darbelerden kesinlikle kaçınmak zorundasınız. Ameliyattan sonra takılan plastik tampon ve onun akabinde yerleştirilen bant ve plasterler çıktıktan sonra yüzünüzde cilt temizleyici kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Hatta cilt bakımı bile yaptırabilirsiniz. Profesyonellerce yapılacak olan bir cilt bakımının size ameliyat sonrası bakımsız kalan cildinizi toparlamak ve burun kısmınızın eski canlılığını kazanması adına oldukça önemli etkileri olacaktır. Bakınız; Cilt Bakımı Burnunuzu korumak adına yerleştirilen bant ve plasterler çıkarıldıktan sonra cerrahınız tarafından sizlere burnunuza uygulamanız adına masaj teknikleri gösterilecektir. Bu masajları 3 ay boyunca günlük olarak uygulamanız gerekecektir. Eğer sizlerde bu denli kaliteli bir hizmetten yararlanmak istiyorsanız irtibat numaralarımızdan bizlere ulaşarak hem operasyon hakkında detaylı bilgi alabilir hem de randevu talep edebilirsiniz.